Tüm Detaylarıyla Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

yerel seo

Öncelikle SEO nedir onu açıklayalım. Kelime açısından arama motoru optimizasyonu olarak bilinir. Yani biraz daha açmak gerekirse bir internet sitesinin arama motorlarına uygun olarak hazırlanması demektir. Bu çalışmada, bir kullanıcı X kelimesinde bu arama motorları üzerinden arama yaptığında karşısına çıkan sonuçlarda ilk gördüğü site olmak hedeflenir. Bu sayede de bir firmanın müşteri bulma olasılığı artıyor veya blog yazarının reklam gelirleri artıyor. SEO kelimesinin açıklamasını yaptığımıza göre şimdide asıl konumuz Yerel SEO nedir? Nasıl yapılır soruları hakkında bilgiler verelim.

Yerel SEO Nedir?

yerel seo nedir

Yerel SEO ise bir firmanın bulunduğu konum itibariyle birçok bilgi sunması anlamına gelir. Firmanın konumu, tanıtımda kullanılan anahtar kelimeler gibi birçok mesele arama motorlarından sizi öne taşıyabilir. Böylelikle müşteri potansiyeliniz artar ve daha çok müşteriye aramaların üst sırasında ulaşabilirsiniz. Firmanın çevrim içi olarak kendini tanıtması ve konumunu belirtmesi müşterinin çevrim dışı olarak firmayı bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yalnızca aramalarda konumunuz önemli değildir. Yerel aramalar bakımından üst sıralara ulaşmanız için başka İnternet adresinize başka eklemeler de yapmanız gerekiyor. Şimdi Yerel SEO Nedir? Nasıl yapılır hakkında maddeler yazalım.

  • İlk yapmanız gereken Google My Business hesabına sahip olmaktır. Bu hesabın Türkçe manası Google benim işletmem demektir.
  • Arama motoru sonuç çıkarırken alaka düzeyini belirler. Bu yüzden hesabınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.
  • Hesabınızı oluştururken kategori seçimi yapmanız gerekir. Birincil kategori kısmında ana hizmet ve ek kategori kısmına da diğer sunduğunuz hizmetleri yazmalısınız.
  • İş tanıtımı için firmanızın 750 kelimelik tanıtım yazısını yazmalısınız.
  • İşletme bilgileri kısmında da adres, telefon numarası öncelikle çok önemlidir. Ve diğer tüm bilgileri de eksiksiz doldurmak gerekir.
  • Konum açıklaması çok önemlidir. Çünkü arama motorları müşteriye en yakında olan firmaların listesini sunma eğilimindedir. Bu bakımdan Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır? yazımız firmanıza yarar sağlayacaktır.

Neden Yerel SEO Yaptırmalıyım?

Müşteriler bir işletme arayışına girdiği zaman direk arama motorlarını kullanıyor ve öncelikle ilk karşısına çıkan ve tanıtımı göz dolduran firmayı tercih ediyor. Aynı zamanda konum, ürün içeriği, hizmet açısından en alakalı müşterilerin karşısına çıkarsınız. Firmanızın reklamı açısından da oldukça büyük öneme sahiptir. Herhangi bir alanda reklam yaptırmak için para harcayacağınıza kendi yerel SEO çalışmanızla uygun maliyetle uzun vadede reklamınızı yapmış olursunuz.

Bu çalışmayı yaptırmanız diğer firmaların henüz pek fazla bilgiye sahip olmaması ve önem vermemesi açısından sizi öne taşıyacaktır. İyi bir tanıtım, güzel müşteri yorumları ile satış potansiyeliniz kesinlikle artacaktır. Çünkü artık çoğu müşteri yorumlara bakarak ürün tercihinde bulunuyor. Bu açıdan Yerel SEO nedir? Nasıl yapılır yazımız sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Yerel SEO Yaptırmanın Maliyeti Nedir?

yerel seo fiyatları

Eğer bu alanda bir profesyonelle çalışmak isterseniz, internet üzerinden araştırma yaparak SEO çalışması yapan birçok firma bulabilirsiniz. Bu firmalar açısından size en uygun kalitede ve size uygun fiyatta seçim yapabilirsiniz.

Fiyat aralığı olarak 500 TL ile 2000 TL arasında bir rakamla karşılaşabilirsiniz ancak anahtar kelime kullanımı, backlink hizmeti, günlük rapor, sosyal medya bağlantısı, rakip analizi gibi birçok açıdan değerlendirme yapmanız gerekir.

Ayrıca tercih edeceğiniz firmanın yazarlarının uzmanlık seviyesi, kaç kişinin çalışacağı, ne kadar sürede teslim edeceği gibi birçok faktör de bulunuyor. Bu açılardan en iyi değerlendirmeleri yapmanızı öneririz.

Bu şekilde hem daha profesyonel bir firma tanıtımı yapmış olursunuz hem de sitenizin kaliteli durmasına yarar sağlamış olursunuz. Bu yazımızda size Yerel SEO nedir? Nasıl yapılır hakkında bilgiler vermiş olduk.

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.