instagramda-reklam-icin-facebook-hesabi-gerekmiyor-2

Yeni Instagram Reklamverenlerin Artık Facebook Sayfasına İhtiyacı Yok

İnstagram reklamverenlerin artık Facebook sayfasına ihtiyacı yok. Daha önce hiç Instagram tanıtımı yayınlamamış olan işletme hesapları artık doğrudan uygulamanın içerisinden bir tanıtım oluşturabilecek.

Facebook bu hafta, ABD ve Türkiye’deki Instagram içeriklerini tanıtmak isteyen yeni reklamverenlerin artık bir Facebook sayfasına ihtiyaçları olmayacığını açıkladı.

“Artık Facebook’u kullanmadan Instagram tanıtımları oluşturabilirsiniz. Instagram işletme hesabınızdan bir içeriği ilk kez tanıtıyorsanız, bir Facebook Ads hesabına veya Facebook Sayfasına bağlanmanız gerekmeyecek. ”

– Instagram Ads Yardım Sayfası

Nasıl Çalışır?

Bir içerik tanıtmak isteyen kullanıcılar Instagram profillerine gidebilir ve tanıtım yapmak istedikleri içeriğe seçebilir. Daha sonra içeriğin altındaki “Tanıtımını yap” a tıklayabilirler.

Hedef kitle, bütçe, kampanya uzunluğu ve reklam hedefi seçenekleri ayarlayabilirler.

Yayınlanacak tüm tanıtımlar, inceleme sürecine tabi olacaktır.

Unutulmaması gereken, SADECE ilk kez tanıtım yapanlar bu özelliği kullanabilir ve tanıtım yapacak hesapların işletme hesabı olması gereklidir. Daha önce reklam yapmış olanlar, Instagram’larını daha önce Facebook ile bağdaştırdıkları için bu özellikten yararlanamazlar.

Bu Mevcut Reklamverenleri Etkiler Mi?

Etkilemez. Daha önce Facebook Ads hesabınız üzerinden Instagram tanıtım yayınladıysanız, hepsi olduğu gibi görünür ve yayınlanır.

Instagram Hesabımın Bir İşletme Hesabına Bağlı Olup Olmadığını Nasıl Bilebilirim?

Bunu profilinizden kontrol edebilirsiniz. Öncelikle profilinize gidip sağ üstteki üç çubuklu simgeye tıklayın. Ardından “Ayarlar” a tıklayın.

instagramda-reklam-icin-facebook-hesabi-gerekmiyor-1

Ayarlar listesinde Ödemeler seçeneğine tıklayın:

“Tanıtım Ödemeleri” için ilk seçeneğe tıklayın.

Bir numara görürseniz, Instagram hesabınız Facebook’a bağlı DEĞİLDİR.

Eğer bir ad görüyorsanız, o zaman bağlı demektir.

Daha fazla ayrıntı için Yardım Merkezi makalelerini okuyabilirsiniz.

Bu Çok Önemli Bir Şey Mi?

Yüzünüzden “ee ne var yani?” dediğinizi hissediyorum.

Ancak geri adım atmak ve reklam ekosistemini izlemek bunu ilk bakışta göründüğünden çok daha ilginç hale getirebilir.

İşte nedeni:

Bu Facebook ve Instagram arasında küçük bir ayrım oluşturuyor.

Bilindiği üzere Instagram reklamları, Facebook Ads platformunda yalnızca bir ebeveyn/çocuk ilişkisinde. Instagram, kutuların işaretlendiği yerleşim seçeneği olarak işlev görüyor.

Her ne kadar yalnızca Instagram’da reklam yayınlayabilseniz de, bu üst/alt ilişkisi, sizin Facebook sayfasına bağlımlı olmanız anlamına geliyordu. Muhtemelen Facebook’un reklam hesabı kurulumunda bu ikisini bugün olduğu gibi çözümlemek aşırı olsa da, muhtemelen geleceğin normunu inşa etmek için küçük ve sessiz bir adım atılıyor.

Instagram’ın gelişimi inkar edilemez, aynı zamanda genç nüfusun diğer uygulamalar için ayrılmasıyla birlikte Facebook’ta takılı kalan 35 yaş üzeri nüfus arasında bu gelişim, hız kazanmaya yeni başladı.

Bu durum Instagram reklam kazançlarını Facebook’tan ayırır

Facebook her ne kadar bunun son zamanlarda siyaset ve şüpheli içerik konusundaki tutumu ile hiçbir ilgisi olmadığını iddia etse de, zamanlama göz ardı edilemez. Büyük markalar boykot etme konusunda kamuoyuna sıcak bakıyorlar.

6 sivil toplum örgütü, Temmuz ayı için #StopHateForProfit bayrağı altında bir boykot düzenleyecek ve Facebook bu tartışmalardan pek uzak sayılmaz.

Aynı şirkete ait olsa da, öfke genellikle Facebook’a yöneliyor, Instagram uygulaması bu tartışmalardan biraz ayrı gibi gözüküyor.

Instagram, şirketin gelecekteki reklam gelirlerindeki büyümenin devam etmesi için en iyi umut kaynağı olarak görüldüğünden, korunması gerekli. Bu değişiklik her ne kadar bunu sağlamasada, Facebook’un gelir stratejistlerinin akıllarında olduğunu işaret ediyor.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara -> 0530 044 4806