En İyi WordPress SEO Eklentileri

SEO (arama motoru optimizasyonu), bir internet sitesinde trafik elde etmek için yapılması gereken bir çalışmadır. WordPress SEO eklentileri, WordPress sitenizin SEO ayarlarının yapılıp arama motorlarında sıralama almaya başlamasında büyük bir etki sahibidir.

En başarılı WordPress SEO eklentileri sayesinde, web sitenizin rakipleri ile kolaylıkla yarışabilir, arama motoru sonuçlarında onların önüne geçmeyi başarabilirsiniz. Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında, web sitenizin en üst sıralarda yer almasını sağlamak için kaliteli en iyi WordPress SEO eklentileri arayışındaysanız, size faydalı olacak en kullanışlı ve popüler eklentileri yazımızdan takip edebilirsiniz. Web sektöründe arama motoru optimizasyon uygulamalarında kullanılan en popüler ve faydalı SEO eklentilerini kısaca sıralamak gerekirse, şunlardan oluşmaktadır:

 • Yoast SEO
 • Rank Math
 • All in One SEO Pack
 • Squirrly SEO
 • SEO Press

➡️ WordPress SEO Eklentileri

1️⃣ Yoast SEO Eklentisi

Yoast SEO, dünyada günümüzde 5 milyondan fazla kullanıcıya profesyonel kalitede arama motoru optimizasyonu desteği sunduğu için, en başarılı WordPress SEO eklentilerinin başında yer almaktadır. Milyonlarca web sitesinin Google arama motorunda üst sıralara çıkmasını sağlayan Yoast SEO, aynı zamanda en popüler SEO eklentisidir. Arama motorlarının sitenizi daha kolay taramasını sağlayan Yoast SEO, web sitenizde yer alan tüm içerikleriniz için otomatik XML site haritası oluşturmaktadır. WordPress eklentileri arasında yer alan Yoast SEO ile yapılabilen işlemler şunlardır:

 • Anahtar Kelime Optimizasyonu: Yoast SEO eklentisi sayesinde web içeriğinizi anahtar kelimelere göre analiz edebilir ve yinelenen içeriklerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Snippet: Google arama sonuçlarında görünen meta açıklamasını ve başlığı ayarlayabilmek için Yoast SEO’nun görüntüleme özelliğinden faydalanabilirsiniz.
 • Okunabilirlik Kontrolü: Web sitenizdeki içeriklerin okunabilirlik açısından analize etmenizi sağlayarak öneri listesi sunan Yoast SEO, bu sayede gerektiği durumlarda paragrafları bölmenizi ya da liste ve başlıklar eklemenizi önermektedir.
 • Güncelleme: WordPress tabanında en güncel Google algoritmalarına göre sitenizin optimize edilmesini sağlayabilirsiniz. Yoast SEO iki haftada bir güncelleme alarak bu alanda en avantajlı eklentiler arasındadır.
 • Premium: Gönderilerinizin içeriğine göre iç link önerileri ve birden fazla odak anahtar kelimeye göre içeriği optimize etme avantajı sunan Yoast SEO, ücretli olan premium versiyonu ile reklamsız olarak hizmet vermenin yanı sıra yeniden yönlendirme yöneticisi ve destek ekibiyle de tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır.

Eklentiyi indirmek ve incelemek için: https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/
https://yoast.com/

2️⃣ Rank Math Eklentisi

WordPress Rank Math eklentisi, ücretsiz olmasıyla öne çıkmaktadır. Pek çok SEO eklentisinin en önemli özelliklerini birleştiren ve hepsini tek bir elden kolaylıkla yönetmeye olanak tanıyan Rank Math, arama motoru optimizasyonu alanında ihtiyaç duyulan tüm konulara parmak basmaktadır. Diğer SEO eklentilerinden veri almanıza imkan veren, işlevsel ve kullanıcı dostu WordPress SEO eklentisi olan Rank Math şu özellikleri ile tercih sebebi olmaktadır:

 • Teknik SEO Detayları: Blog içeriğinde optimizasyon yaparken büyük önem taşıyan meta başlığı, meta açıklaması ve Open Graph meta verilerini kolaylıkla ekleminiz sağlayan Rank Math, XML site haritası oluşturmada da etkilidir.
 • Meta Kutusu: Rank Math, web sitenizde yer alan her bir içerik için, başlıkları ve meta açıklamalarını ayarlamanızı sağlarken bir yandan da analiz yapabilmeniz için odak anahtar kelimenizi ekleyebileceğiniz meta kutusuna sahiptir.
 • 40 Faktörlü İçerik Analizi: Rank Math, odaklandığınız anahtar kelime bazında sayfa, içerik ve ürünleri 40 faktörü temel alacak şekilde analiz ederek, optimizasyon iyileştirmeleri için önerilerde bulunmaktadır.
 • Google Search Console Entegrasyonu: Sitenin performans raporlarına ve tıklama oranları gibi önemli verilerine WordPress yönetici panosu üzerinden kolaylıkla ulaşmanızı sağlayan Rank Math, entegre edilebilen Google Search Console sayesinde kullanım kolaylığı sunmaktadır.
 • 404 Ekranı: Sade ve kullanıcı dostu ara yüzü bulunan Rank Math eklentisinde, kullanıcıların web sitesi üzerinde nerede hata göreceğini bildiren 404 hata ekranı bulunmaktadır.

Eklentiyi indirmek ve incelemek için: https://tr.wordpress.org/plugins/seo-by-rank-math/
https://rankmath.com/

3️⃣ All in One Seo Pack Eklentisi

WordPress için All in One SEO Pack eklentisi ile Google AMP ve Google Analytics işlemlerinizi de tek bir pencere üzerinden kontrol edebilirsiniz. Yoast SEO’nun en büyük rakibi olarak görülen All in One SEO Pack, web sitesi olanlar için kullanışlı olarak görülebilecek bir eklentidir. Özellikle e-ticaret sitelerinin SEO çalışmalarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

SEO başlığı ve meta etiketleri, açık grafik meta etiketleri, XML ve görsel site haritaları eklemenizi sağlayan All in One SEO Pack eklentisi ücretsiz sürüme sahiptir. Eklentinin ücretsiz versiyonunda bulunan özelliklerden bazıları şunlardır:

 • robots.txt ve .htaccess dosyası için pano içi dosya düzenleme
 • Şema işaretleme
 • Site yüklenme hızını düşüren botları engelleme
 • Web yöneticisine özel kullanım araçları doğrulaması
 • Canonical URL özelliği
 • Google Analytics entegrasyonu
 • Google Search Console entegrasyonu
 • Google Sitelinks arama kutusu desteği

Eklentiyi indirmek ve incelemek için: https://tr.wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/

4️⃣ Squirrly SEO

Squirrly SEO aslında listedeki diğer SEO eklentileri gibi değil. Sloganları “insan olmayan SEO danışmanı”. Nasıl mı? Squirrly SEO yapay zekası ile sitenizdeki eksikleri bulur, size raporlar ve bunları düzelmenizi ister. Aynı zamanda sıralama kontrolü, trafik raporlaması gibi işlemleri de sizin yerinize kendisi yapar. Herkese uygun olmasa da, SEO danışmanı arayanlara ekonomik bir çözüm sunar.

Eklentiyi indirmek ve incelemek için: https://tr.wordpress.org/plugins/squirrly-seo/
https://www.squirrly.co/

5️⃣ SEO Press

SEOPress, SEO’nuzu optimize etmek, trafiğinizi artırmak, sosyal paylaşımı geliştirmek, özel HTML ve XML Site Haritaları oluşturmak, optimize edilmiş breadcrumbs oluşturmak, şemalar eklemek için güçlü bir WordPress SEO eklentisidir, 301 yönlendirmelerini yönetir ve çok daha fazlasını yapar. Bazı özellikleri şunlardır:

 • Başlıklar (dinamik değişkenlerle: özel alanlar, terimler sınıflandırması…)
 • Meta açıklamalar (dinamik değişkenler dahil -> tarih vs.)
 • Sosyal medya paylaşımını iyileştirmek için OpenGraph işaretlemesi (Facebook, LinkedIn, Instagram, Twitter, Pinterest, WhatsApp…)
 • Canonical URL
 • Robotlara meta etiketleri (noindex, nofollow, noodp, noimageindex, noarchive, nosnippet)
 • XML sitemap
 • Görsel XML sitemap

Eklentiyi indirmek ve incelemek için: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-seopress/
https://www.seopress.org/

➡️ Kapanış

WordPress SEO eklentileri, WordPress sitenizde SEO yapmak için kullanacağınız en temel şeyler ancak SEO kesinlikle bununla bitmiyor. İyi bir kullanıcı deneyimi, iyi içerikler, backlink geçmişiniz, sosyal medya kullanımınız, içeriklerin özgünlüğü, sitenizin arama motorlarında iyi sıralara gelmesini sağlar. Eklentiler sadece sitenizin teknik altyapısını ayarlar, kalan her şey sizin elinizdedir.

İçeriği hızlı okumak isteyenlere kısaca özet geçelim.

[wp-faq-schema accordion=1]

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Okan
Ziyaretçi
2 yıl önce

Sitelerin olmazsa olmazı işte bunlardan birisi. Ben sitelerimde Yoast Seo kullanıyorum. Oldukça faydalı bir eklenti. Elininze sağlık yazı için de.

Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.