WordPress Hızlandırma Nasıl Yapılır

WordPress Hızlandırma Nasıl Yapılır?

WordPress sitenizde hız konusunda belirli sorunlar yaşıyorsanız birçok farklı yöntemle hızlandırabilirsiniz. Bu hızlandırma yöntemlerini bu yazımızda sizlere detaylı bir biçimde anlatarak wordpress hız konusunda sorun yaşamanızı engelleyeceğiz. WordPress hızlandırma yöntemlerini detaylı bir şekilde öğrenmeniz gereklidir.

Çünkü bu konu Google sıralamalarını dahi etkilemektedir. Hız konusunda sorun yaşamadığınız müddetçe bu sıralama değişmez. Ancak hız sorunu yaşadıkça sıralamanızı geleceğinden şüpheniz olmasın. Bu nedenle sizler wordpress hızlandırma sorun yaşıyorsanız acilen yöntemlere başvurarak bu hızlandırma konusunu çözmeniz gerekir. Peki, WordPress Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Wordpress Hızlandırma Nasıl Yapılır?
WordPress Hızlandırma Nasıl Yapılır?

WordPress Hızını Neden Arttırmamız Gerekir?

WordPress hızının Google sıralamanız daha iyi etkileyeceğini söylemiştik. Aşırı yüklenme ve kaynak tüketiminden kaynaklı olarak hızınız yavaşlamaktadır. Sizlerde bu hızlı yavaşlamayı çözmek istiyorsanız çeşitli yöntemlerden yararlanırsınız

 Peki, neden wordpress hızını arttırma alırsınız bunun yanıtını sıralayacak olursak;

  • Arama motorları sizlerin Sayfanızı arama sonuçlarında ilk sıralarda göstermektedir. Bu yüzden sitenizin SERP yani arama motoru sonuç sayfasında ilk sıralarda yer almasını istiyorsanız hızlandırma işleminizi mutlaka yapmanız gerekir.
  • Bazı yapılan araştırmalara göre sizlerin sayfasını ziyaret eden kullanıcıların 2 saniyeden fazla bir sürede sitenin yüklenmesi olmadığı takdirde ilgilerini kaybederek sayfayı kapatmaktadırlar. Bu nedenle hızlı bir şekilde açılım göstermesi için sizlerin hızını arttırmanız gerekirken bazı yöntemleri başvurmanız gerekmektedir.
  • Sizin e-ticaret siteniz varsa eğer wordpress site hızlandırma işlemini kesin olarak yapmanız gereklidir. Çünkü yavaş açılan sayfaları potansiyel müşteri oranı azalmaktadır. Çünkü insanın bu yavaşlığa karşı bir güvensizlik hissi oluşmaktadır. WordPress üzerinden e-ticaret sahibi bir site iseniz ilk sayfalarda çıkmak ve aynı zamanda hızınızı yükseltmek için bir seviyeye gelmeniz ve bunun için çalışmalar yapmanız gereklidir.

WordPress Site Hızlı Nasıl Ölçülmektedir?

Sizler wordpress site hızımızı arttırmadan önce site hızını uzunluğu ne kadar olduğunu ölçmemiz gerekmektedir. Hızınızı ölçmeden önce de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Bunları sıralayacak olursak;

  • Sayfa bazındaki sayfanın boyutu bu işlemi yapmadan önce bilmemiz gereken bir noktadır.
  • Kaç istek ile sayfanızın yüklendiği hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir.
  • Kullanmış olduğunuz sizlerin hosting wordpress uyumlu bir hostinginiz var mı.

Bu maddelere dikkat edilerek sayfa hızını sayfa yükleme sürelerinizi arttırabilirsiniz. Ancak bunun için hızınızı ölçmeniz gerekmektedir. WordPress sitenin hızını ölçebilmek için 4 farklı yöntem vardır.

Bunlar;

  • Goggle pa gespeed insight
  • Gtmetrix
  • Webpagetest
  • Pingdom Tools olarak sıralanmaktadır.

Bunların ayrı ayrı detayları ve nasıl yapıldığı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Wordpress Hızlandırma Nasıl Yapılır?
WordPress Hızlandırma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Hızlandırmalar Nasıl Yapılmaktadır?

WordPress site hızınızı ölçtükten sonra hızlandırma işlemine girmek istiyorsanız sadece birkaç basit eklenti ile kurulum ve ayarlaması yapılmaktadır. Öncelikle wordpress sitenize sizlere uygun bir hosting seçmeniz gerekmektedir. Bu işlem sizlerin hızlandırma konusunda oldukça önem kapsayan ve gerekli olan bir işlemdir. Detaylı olarak inceleme yapalım.

WordPress siteniz için uygun bir hosting seçme site hızlandırma yapmak için öncelik ihtiyaç duyacağınız şeyi belirlemeniz gereklidir örneği siteniz bir e-ticaret sitesi ise birçok ürün barındırmak ve paylaşmak için bir hosting seçmeniz gereklidir. Sağlıklı bir seçim yaparak en uygun hostingi bulmanız ve ona göre bir işlem yürütmeniz gereklidir.

Aynı zamanda düzenek içerik yayınladığınız zamanda blog siteniz varsa belirli bir ziyaret kapasitesine ulaştığınız müddetçe gerçek bir birds wordpress hosting ihtiyacınız olmaktadır. Bu nedenle sizler için en uygun hostingi seçmeniz bu konuda oldukça önemlidir.

Güncel Bir WordPress Teması Kullanmak

Sizler wordpress tema seçimini yaparken premium temalarda TEMA’nın orijinal olmasına oldukça önem vermeniz gerekmektedir ve dikkat etmeniz gereken önemli etken TEMA’nın da güncel olmasıdır. Yani en son güncellemelere yakın bir zamanda almış olması sizlerin daha dikkat çekici bir görünüm kazanmasına ve modern bir kullanım yapmanıza neden olur.

Görsel Optimizasyon Yapmak

Sitenizin oldukça kaynak tüketen ve sayfanızın da yavaş yüklenmesini sebep olan etkenler bir nevi görseller olarak açıklanmaktadır. Yüksek çözünürlüklü görseller sitenizin hoş görülmesine neden olsa daha iyi 1 MB boyutunda olan 10 görsel sayfa boyutunuzca 10 MB yapacaktır. Bu nedenle siteniz daha yavaş çalışmaktadır.

Sizler en basit şekilde görsellerini optimize etmek için nasıl yapacağınız hakkında sizlere bilgi verecek olursak sitenize görsel yükleme değilseniz bilgisayarınızdan rahatlıkla optimizasyon yapabilirsiniz. Bu sizleri sitenizin daha hızlı olmasına yaramaktadır.

WordPress Bakımı Ve Temizliği Yapmak

Sayfanızda yapmış olduğunuz değişiklikler ve koyduğunuz etkinliklere nazaran veritabanımızda izler bırakmaktadır. Bu nedenle bul izleri zamanla büyüyerek sitenizdeki veri tabanının gereksiz belgeler tutmasına neden olarak olumsuz etkiler yapmaktadır. Düzenli wordpress temizliği ve bakımı bunun için oldukça önemlidir ve bu temizliği yapmak için de kapsamlı bilgi gereklidir.

Kullanmadığımız Eklentileri Kaldırma Ve Silme İşlemi

Sizler kullanmadığımız eklentileri kaldırmadınız zaman dosyaların birikerek yavaşlar yol açtığını bilmektesiniz bunun için kullanmadığınız eklentileri kaldırarak silmeniz gerekir. Sizler aktif olarak kullanmadığınız hiçbir eklentiyi sitenizde tutmanız gerekir.

Çünkü bu sizlerin sitenizin daha yavaş hareket etmesini ve Google’da öne çıkmasını engeller eklentiyi devre dışı bırakmanız yeterli değildir. Kullanmadığınız eklentileri mutlaka silmeniz gerekir. Çünkü mümkün oldukça az beklenti kurmanız sizlerin yararlı olacaktır ve hızlanmanızı sağlayacaktır.

WordPress hızlandırma yöntemlerinden yararlanarak sizler ve sitemizi daha aktif hale getirerek müşterilerin memnuniyetine sunabilirsiniz. Bu işlem oldukça kısa bir işlem olmanın yanı sıra sizlerin yararına olacaktır. Bu hızlandırma işleminden önce de hızımızı ölçmeyi unutmayınız.

WordPress hızlandırma yöntemlerinin detaylı bir şekilde incelenmesini yaparak sizler bu hızlandırma işlemini yapabilir ve sitenize gerekli hızlı kazandırabilirsiniz. Aynı zamanda öne çıkarak da sitenizi popüler bir hale getirebilirsiniz.

Bu yazımızda wordpress hızlandırma nasıl yapılır adı altında detaylı bir inceleme yaptık. Bu incelemelerden yararlanarak sizler wordpress hızlandırma yöntemlerinden yararlanarak sitenizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.