WordPress Hız Optimizasyonu Eklentileri (2022)

WordPress hız optimizasyonu eklentileri, özellikle arama motorları için hız optimizasyonu yapılırken büyük önem taşımaktadır. Web sektöründe yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, internet kullanıcılarının sabrının yüksek olmadığı ortaya çıkıyor. Dünya genelinde internet kullanıcılarının yaklaşık 4’te 1’i, herhangi bir web sayfasını 4 saniye ya da daha kısa sürede yüklenmiyorsa, o sayfanın yüklenmesini beklemeden terk ediyor. Siz de web sitenizin yüklenme süresini 4 saniyeden daha kısa bir süreye düşüremezseniz, ziyaretçilerinizde ciddi bir azalma olacaktır. Bu yüzden WordPress hız optimizasyonu eklentileri sayesinde web sitenizin açılma ve görüntülenme hızını 2,9 saniyeye kadar düşürebilirsiniz.

Web sitenizin yüklenme hızında iyileştirmeler yaparak sitenizin sektördeki rakiplerinizden öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. WordPress internet ağlarının dörtte birine hakim olduğu için WordPress hızlandırma konusu da özellikle Google arama motorlarında öne çıkmak ve ziyaretçilerine çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak isteyen web sitesi sahipleri tarafından merak edilmektedir. Bunun için öncelikle mevcut web sitenizin ne kadar sürede açıldığını tespit etmeniz gerekmektedir.

✳️ WordPress Yüklenme Hızını Nasıl Test Edilir?

WordPress site hızını test etmek oldukça önemlidir. Sitenin hızını test etmek sadece bir formalite olarak görülmemelidir. Sitenin açılış ve yüklenme performansını ölçebileceğiniz pek çok faydalı araç bulunmaktadır. GTmetrix ile web sitenizin açılış hızını test edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Page Speed Insights ve YSlow platormlarında da WordPress temalı web sitenizin açılış hızı hakkında önemli ipuçları alabilirsiniz. Son olarak sitenizin diğer sitelere karşı açılış hızını kıyaslamak istiyorsanız Pingdom’ı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

✳️ WordPress Hız Optimizasyonu Eklentileri

WordPress hız optimizasyonu eklentileri ile yavaş açılan sitenizin sayfa yüklenme hızını 2,9 saniyeye kadar düşürebilirsiniz. Sitenizin yavaşlamasına neden olan ana sebepleri tespit edip belli başlı sorunları ortadan kaldırdıktan sonra WordPress site hızlandırma eklentilerini kullanarak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. WordPress tabanlı e-ticaret ya da blog sitesi bulunan kişilerin sık sık kullandıkları ve internet ortamındaki en iyi WordPress Cache eklentilerinden bazıları şunlardır:

1️⃣ W3 Total Cache Eklentisi

WordPress W3 Total Cache yazılımı sayesinde, web sitenizin açılış hızını önemli ölçüde hızlandırabilir ve sitenize daha fazla doğal kullanıcı çekebilirsiniz.WordPress için cache eklentileri arasında ilk sırada gelen isimlerin başında Wp Super Cache eklentisi gelmektedir. Fakat pek çok kişinin hakkında pek bilgi sahibi olmadığı W3 Total Cache eklentisine de mutlaka şans verilmesi gerekmektedir. Bu eklenti, mevcut rakiplerine kıyasla çok daha iyi bir performansa sahip ve oldukça yeni bir cache eklentisidir. W3 Total Cache eklentisi kullanılarak yapılan işlemler çok daha kolay ve minimal olarak görülmektedir. Bir çok popüler web sitesinin kullandığı bu eklenti, sunucunun performansını artırarak, sitenizin her alanını ön belleğe alarak, temanın yüklenme süresini minimum süreye indirip sitenizi hızlandırır.

Eklentiyi indirmek için: https://tr.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/

W3 Total Cache ayarları ve kurulumu için: https://wpmavi.com/wordpress-eklentileri-plugins/w3-total-cache-ayarlari-ve-kurulumu.html

2️⃣ WP Super Cache Eklentisi

WP Super Cache yazılımı da en sık kullanılan WordPress site hızlandırma eklentileri arasında yer almaktadır. Dinamik WordPress sitelerinde, statik HTML dosyaları üretilmektedir. HTML dosyası üretildikten sonra web sunucusu, görece daha ağır olan WordPress PHP komut dosyalarını işleme koymak yerine doğrudan ziyaretçiye bu dosyaları sunmaktadır. Bu sayede web sitesinde çok daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi elde edilerek sitenin hızlanması sağlanmaktadır.

Eklentiyi indirmek için: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

WP Super Cache ayarları ve kurulumu için: https://wpmavi.com/wordpress-eklentileri-plugins/wp-super-cache-ayarlari-ve-kurulumu.html

3️⃣ Hyper Cache Eklentisi

WordPress için Hyper Cache yazılımı ile hız optimizasyonu çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle son dönemde yoğun ilgi gören WordPress eklentileri arasında yer alan Hyper Cache, düşük kaynak sağlayan hosting paketlerinde bulunan bloglardaki kişiler için yazılan WordPress önbellekleme sistemidir. Microsoft ISS tabanlı barındırma ile de çalışma özelliği bulunan Hyper Cache eklentisi, giriş seviyesi hosting üyeliği alanların bir numaralı tercihi haline gelmektedir.

Eklentiyi indirmek için: https://tr.wordpress.org/plugins/hyper-cache/

Hyper Cache ayarları ve kurulumu için: https://wpastra.com/hyper-cache-review/#how-to-set-up-hyper-cache

4️⃣ WP Clean Up Optimizer: Optimize Database & WordPress Eklentisi

WP Clean Up Optimizer eklentisi, WordPress üzerinde eklentileri kurmaya, kullanmaya ve kaldırmaya yaramaktadır. Bazı WordPress ücretsiz temaları “wp_options” tablosu üzerinden ilgili verileri depolamak için kullanılmaktadır. Eklenti / tema kaldırıldığında bu kayıtlar silinmeyip sabit kalmaktadır. Clean Options eklentisi kullanıcılara şişkin bir options tablosu kullanma avantajını sunmaktadır.

Eklentiyi indirmek için: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-clean-up-optimizer/

5️⃣ Imagify Eklentisi

WordPress Imagify eklentisi, adından da anlaşılacağı üzere fotoğraf ve resim yüklenmesiyle ilgilidir. Yeni resimlerin WordPress tabanında yüklenmesinde ve otomatik olarak optimize edilmesinde etkilidir. Medya kitaplığında halihazırdaki resimleri tek tek optimize etme, maksimum genişlik ve yükseklik ayarlama gibi aşamalar WordPress Imagify eklentisi ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Web sayfasının resim optimizasyonunu başarılı şekilde yerine getiren Imagify ile görsel dosyalarınızın boyutunu küçültebilir ve bu sayede web sayfasının açılış hız performansını artırabilirsiniz.

Aynı zamanda .webp dönüştürme işlemini yaparak sitenizde yeni nesil görsel olarak .webp formatında görseller sunabilirsiniz. Eklenti kaydolunca 250MB optimizasyon hakkı veriyor. Eğer bu doluyorsa, farklı farklı epostalar ile yeni API key alıp 250MB’dan fazla dönüştürmeleri yapabilirsiniz.

Eklentiyi indirmek için: https://tr.wordpress.org/plugins/imagify/

6️⃣ WordPress Optimize Eklentisi

WP Optimize eklentisi, WordPress veritabanında kapsamlı bir şekilde temizlik yapılabilmesini sağlamaktadır. Manuel sorgular yapmadan web sitenin hızlı yüklenmesi için gerekli optimizasyonların yapılmasını sağlayan bu eklentide tek bir tıklama ile tüm post revizyonlarını, spam yorumlarını, onaylanmamış yorumları ve veritabanı tablolarını silebilirsiniz. WordPress site hızlandırma işlemleri yani hız optimizasyonu için gerekli tüm eklentileri kullanarak kullanıcı deneyimini yükseltebilirsiniz.

Eklentiyi indirmek için: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-optimize/

WP Optimize ayarları ve kurulumu için: https://wpgurme.com/wp-optimize-kurulum-ayarlari/

✳️ Kapanış

Hız artık Google’ın en çok önem verdiği şeylerden biri haline geldi. Kullanıcımı deneyimini direkt olarak etkilen hız mevzusu, sitenizin potanstiyelini göstermesini engelleyebilir. Bu yüzden bu yazıda WordPress Hız Optimizasyonu eklentilerinden bahsettik.

Paylaş

Bunu Oyla
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.