WordPress Güvenlik Açıkları Nasıl Giderilir

WordPress Güvenlik Açıkları Nasıl Giderilir?

WordPress, milyonlarca web sitesine güç sağlayan en yaygın kullanılan açık kaynaklı CMS araçlarından biridir. WordPress’in bu popülaritesi, onu web saldırganları için önemli bir hedef haline getirdi. WordPress ekibi, web sitelerini WordPress güvenlik açıklarından korumak için güvenlik kılavuzlarını zamanında paylaşıyor ve hatta koruma birçok web sitesi tarafından sıkılaştırılıyor.

WordPress Güvenlik Açıkları Nasıl Giderilir?

Ancak yine de, bilgisayar korsanlarının bir wordpress sitesini hacklemesini kolaylaştıran çeşitli nedenlerden dolayı savunmasız olan bazı web siteleri vardır. Bu makalede, WordPress Web Sitelerinize yönelik başlıca tehditleri ve 2020’de yaygın WordPress güvenlik açıklarını nasıl belirleyeceğinizi ve kaldıracağınızı ve Ortak Web Güvenliği boşluklarından kaçınma ipuçlarını vurgulayacağız.

WordPress Güvenlik açığı, yetkisiz bir kullanıcının bir WordPress Web Sitesindeki herhangi bir blog, gönderi veya sayfanın içeriğini değiştirmesine izin verir. Bir web uygulaması güvenli bir şekilde kullanılmadığında, WordPress bilgisayar korsanlarının sayfanın içeriğini değiştirecek bir parametre değeri aracılığıyla içerik sağlamaları kolay bir hedef haline gelir. Sayfa güvenilir bir etki alanına bağlı olduğundan, kullanıcı Web sitesinde görünen belirli içeriğin yasal olduğuna ve harici bir kaynaktan gelmediğine inanır.

Kötü amaçlı bağlantılar, bir oturum açma formunu taklit etmek wordpress güvenlik açıkları nasıl giderilir? ve oturum açma kimlik bilgileri gibi hassas bilgileri çalmak amacıyla özel olarak oluşturulmuştur. Bu bağlantılar kullanıcıya bir e-posta yoluyla gönderilir. Kullanıcı kötü amaçlı URL ile belirlenen sayfayı ziyaret ederse ve gerçek bir içeriği görüntülediğini düşünerek hesapta oturum açarsa, bu saldırgana web sitesinin içeriğinden yararlanma ve kullanıcının güvenini bozma fırsatı sağlar. Bunun etrafında güçlü bir çalışma, WordPress 2 Faktörlü Kimlik Doğrulaması eklemektir.

WordPress Güvenlik Açıkları Nasıl Giderilir?
WordPress Güvenlik Açıkları Nasıl Giderilir?

WordPress’te İçerik Yerleştirme Güvenlik Açığı Nasıl Onarılır?

Web sitenizi ciddi içerik enjeksiyonuna karşı korumanın tek yolu WordPress Güvenlik Açığı, güncellemeler yayınlanır yayınlanmaz Web Sitelerinizi en son sürümlerle güncellemektir.

 1. Web sitelerinizde otomatik güncellemeleri mümkün olan en kısa sürede etkinleştirin.
 2. WordPress 3.7 veya sonraki sürümlerinde otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için, wp-config.php içindeki seçeneği devre dışı bırakmak için kullanılan kodu aramanız gerekecektir .
 3. Panel’inize giriş yapın
 4. Dosya Yöneticisini açın ve ardından WordPress kurulum dosyalarına gidin. Wp-config.php dosyanızı bulmanız gerekecek.
 5. Tanımlama için ara (‘AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED’, doğru);
 6. Satırı bulduğunuzda W-CONFIG.PHP dosyasından silin. Değişikliklerinizi kaydetmek için KAYDET’e tıklayın. Bir Japon SEO spam kampanyası ile site içeriğini etkilemek için güvenlik açıklarından yararlanmak için eklentiye özgü her türlü kısa kod enjeksiyonunun enjeksiyonunu önlemek için eklentileri de güncelleyin veya reklamları enjekte edin, vb. Sitede etkinleştirilen eklentilere, hatta PHP’ye bağlı olarak kod çok kolay bir şekilde yürütülebilir.
 7. Girişlerinizi zamanında güncelleyerek güvence altına alın.

Mağaza XSS Güvenlik Açığı türleri

Depolanan (Kalıcı) Siteler Arası Komut Dosyası. Yansıyan XSS, Sunucunuzu da Kullanır. Aşağıdaki şekil, basit bir XSS saldırısının adım adım ilerlemesini göstermektedir.

Siteler Arası Komut Dosyası Yazma XSS saldırısı

WordPress 4.8.1’de Depolanan Siteler Arası Komut Dosyası Güvenlik Açığı Nasıl Onarılır:

 1. WordPress kurulumunuzu mümkün olan en kısa sürede güncelleyin. WordPress sitenizde otomatik güncellemeleri etkinleştirdiyseniz, halihazırda en son sürümü kullanıyor olmalısınız ve artık bu güvenlik açığından korunuyorsunuz.
 2. Bu, savunmasız bir siteyi tehlikeye atmak için farklı şekillerde kötüye kullanılabilecek ciddi bir güvenlik açığıdır. WordPress sitenizin saldırıya uğradığını düşünüyorsanız, WordPress güvenlik hizmetlerini kullanabilirsiniz.
 3. XSS Güvenlik Açığı Eklentisini Önleyin
 4. Bu eklenti aşağıdaki işaretleri kodlar ve ardından URL’den bazı XSS ​​işaretlerini kaldırır.
 5. Bu yöntemler – doğrulama, temizlik ve kaçış – her tür WordPress XSS saldırılarını önler.

WordPress’te SQL Enjeksiyonu Nasıl Düzeltilir?

Sorguları SQL Enjeksiyon Saldırılarına Karşı Koruyun Sorguları SQL Enjeksiyon saldırılarına karşı korumaya ilişkin WordPress Kodeksi burada bulunabilir: Çoğu WordPress kurulumu, popüler Apache web sunucusunda barındırılır. Web siteniz için erişim kurallarını tanımlamak için .Access adlı bir dosya kullanır. Kapsamlı bir kurallar dizisi, birçok SQL Enjeksiyonu türünün ve URL saldırılarının kodunun çözülmesini engelleyebilir ve böylece web sitenizi birçok tehlikeli. htaccess saldırı enjeksiyonundan korur.

SQL Enjeksiyonu Nasıl Önlenir ve Düzeltilir?

Bir eklenti kullanarak sitenizin SQL Injection kurbanı olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bunu kontrol etmek için WPScan veya Sucuri SiteCheck kullanabilirsiniz. Ayrıca, WordPress’in yanı sıra sorunlara neden olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir tema veya eklentiyi güncelleyin . Bu tür sorunları bildirmek için belgelerini kontrol edin ve destek forumlarını ziyaret edin, böylece bir yama geliştirebilirler.

WordPress Güvenlik Açıkları Nasıl Giderilir?
WordPress Güvenlik Açıkları Nasıl Giderilir?

Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü amaçlı kod, virüslü bir tema, eski eklenti veya komut dosyası aracılığıyla WordPress’e enjekte edilir. Bu kod, sitenizden veri almanın yanı sıra gizli yapısı nedeniyle fark edilmeyebilecek kötü amaçlı içerik ekleyebilir. Kötü amaçlı yazılım, zamanında ele alınmazsa hafiften ciddi hasarlara neden olabilir. Bazen tüm WordPress sitesinin çekirdeği etkilediği için yeniden yüklenmesi gerekir. Bu, siteniz kullanılarak büyük miktarda veri aktarıldığından veya barındırıldığından, barındırma giderinize maliyet de ekleyebilir.

Kötü Amaçlı Yazılım Nasıl Önlenir ve Düzeltilir

Genellikle, kötü amaçlı yazılım, virüslü eklentiler ve boş temalar aracılığıyla yoluna girer. Temaların yalnızca kötü amaçlı içerik içermeyen güvenilir kaynaklardan indirilmesi önerilir. Succuri veya WordFence gibi güvenlik eklentileri, tam bir tarama yapmak ve kötü amaçlı yazılımları düzeltmek için kullanılabilir. En kötü durumda, bir WordPress uzmanına danışın.

Siteler Arası Komut Dosyası Nasıl Önlenir ve Düzeltilir

Bu tür saldırılardan kaçınmak için WordPress sitesi genelinde uygun veri doğrulaması kullanılır. Doğru türde verilerin eklendiğinden emin olmak için çıktı temizleme özelliğini kullanın. Önleme XSS Güvenlik Açığı gibi eklentiler de kullanılabilir.

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.