WordPress 5.5 XML Site Haritası Ayrıntıları Ortaya Çıktı

WordPress 5.5 XML Site Haritası Ayrıntıları Ortaya Çıktı

WordPress, yeni WordPress 5.5 XML Site Haritası hakkında daha fazla bilgi yayınladı. Yayıncıların site haritası oluşturma şekli önemli ölçüde farklı olabilir. WordPress, Ağustos 2020’de gelen WordPress 5.5 XML site haritası özelliği hakkında daha fazla ayrıntı yayınladı. Gelecek WordPress site haritası hakkında birçok iyi haber var. Yine de tüm iyi şeylere rağmen, bazıları daha iyi olabileceğini düşünüyor.

WordPress Site Haritası Keyifli Çok Şey Sunuyor

Öncelikle, WordPress site haritasının varsayılan adresi şöyle olacak:

/wp-sitemap.xml

İkinci olarak, site haritası şaşırtıcı sayıda web sayfasını barındırabilecek.

“Site haritası dizini en fazla 50000 site haritası içerebilir ve tek bir site haritası en fazla 2000 giriş içerebilir (filtrelenebilir).”

Matematiğim beni yanıltmıyorsa, bu yüz milyon sayfa eder.

WordPress, herkese açık tüm web sayfalarını işleyebilecek:

“Varsayılan olarak, site haritaları tüm herkese açık ve herkese açık olarak sorgulanabilen yayın türleri ve sınıflandırmaların yanı sıra yazar arşivleri ve elbette sitenin ana sayfası için oluşturulur.”

WordPress tarafından otomatik olarak oluşturulan robots.txt, WordPress tarafından oluşturulan XML site haritasına referansta bulunacaktır. Bunu robots.txt dosyasına manuel olarak eklemenize gerek kalmayacak.

SimpleXML PHP Uzantısı Gerekli

SimpleXML PHP uzantısını kurmak için web hostları gerekecektir. WordPress site haritası için SimpleXML PHP uzantısı gerekir. Site haritası onsuz çalışmaz. WordPress yayıncılarını barındıran her web barındırıcısının bu PHP uzantısını yüklemeyi düşünmesi gerekir.

WordPress’e göre:

“Site haritalarını ön uçta oluşturmak için SimpleXML PHP uzantısı gerekir. Bu uzantı kullanılamıyorsa, site haritası yerine bir hata mesajı görüntülenir. HTTP durum kodu 501 (“Uygulanmadı”) buna göre gönderilecektir. ”

Hosting Sağlayıcıları SimpleXML’yi Destekliyor mu?

WordPress, barındırma topluluğundan SimpleXML PHP uzantısıyla ilgili geri bildirim istedi, bunun zaten entegre olup olmadığını görmek için.

Bu PHP uzantısının entegre edilmemesi, WordPress site haritası işlevinin başarısız olmasına neden olur. GoDaddy, IONOS (eski adıyla 1and1) ve diğer ana bilgisayarlar, bunun paylaşılan ana bilgisayar ortamları da dahil olmak üzere sunucularına zaten uygulandığını yanıtladı.

IONOS’taki bir çalışan yanıt verdi:

“IONOS tarafında, SimpleXML kalıcı olarak tüm Linux ve WordPress SharedHosting tarifelerinde ve ayrıca PHP topluluğu tarafından desteklenen sürümlere sahip (7.2 / 7.3 / 7.4) Yönetilen Linux Sunucularında kullanılabilir.

SimpleXML ayrıca yeni WP Pro ürünümüz için de mevcut. ”

GoDaddy’den biri yanıt verdi:

“Sadece herkesi güncellemek için:

İnsanları kontrol ettim ve SimpleXML’in GoDaddy’nin hizmetlerinde yaygın olarak bulunduğunu duydum. Geri bildirim, site haritaları özelliği için bir gereklilik haline getirmenin makul görünüyor. ”

WordPress Site Haritalarını Özelleştirme

WordPress, üçüncü taraflara WordPress ile sağlanan temel site haritası özelliklerine daha fazla özellik eklemesi için bir yol sağlıyor. Başka bir deyişle, site haritası işlevselliği eklenti dostu olacak.

WordPress, etiketler için site haritası oluşturmayı kaldırmak gibi site haritasının belirli bölümlerini kaldırabilen filtreler sağlar. Ayrıca, belirli yayınları (örneğin, dizine eklenmemiş yayınlar) hariç tutmak gibi şeyler yapacak filtreler de olacaktır.

Bu elle düzenlenebilir bir şeydir ama eklentilerin düzenleme kodunun aksine bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile başa çıkmayı kolaylaştırmak için yüzeye çıkacağından şüpheleniyorum.

WordPress Site Haritası Modern Site Haritası İşlevselliğini Azalttı

WordPress 5.5 site haritası uygulamasındaki önemli bir boşluk, resimler, video veya Google haber site haritaları için site haritaları oluşturmayacağıdır. Resimler için bir site haritası çok önemlidir. Diğerleri için Google Haberler site haritası, nefes almak kadar önemlidir. Bazıları bu tür site haritalarının eksik olduğunu hayal kırıklığına uğratabilir ve bu ihmali kritik bir başarısızlık olarak yorumlayabilir.

WordPress duyurusuna verilen yanıtlardan biri hayal kırıklığını yansıttı:

“Tüm katkıda bulunanlara ve bunu inşa etmeye yardımcı olan herkese en üst düzeyde saygı duyuyorum ve gerçekten küçümseyen ses çıkarmak istemiyorum, ancak WordPress burada partiye çok geç katıldı gibi geliyor.

Bu şeyler onlarca yıldır var.

… Neden bu (kısmi) özelliğin çekirdek haline getirilmesine ihtiyaç duyuldu? Eklenti ve tema geliştiricileri muhtemelen şimdi devre dışı bırakacak, çünkü şu anda etkinleştiren eklentilerden yıllarca mümkün olana yaklaşmıyor. ”

Bir SEO eklentisiyle ilişkilendirilmiş bir kişi şunları kaydetti:

“Bu yerel site haritasını otomatik olarak devre dışı bırakacak bir SEO eklentiniz yoksa, siteleriniz için büyük bir felaket olacaktır.”

WordPress topluluğunun başka bir üyesi, yeni XML site haritası için destek sundu.

Bir site haritası için yerel desteğin neden önemli olduğunu açıkladı:

“Kullanıcılar bazen, site haritası gibi temel bir şey için neden (büyük) bir eklenti eklemem gerekiyor? Artık bir cevapları var, bundan sonra cevap hayır, yok. ”

WordPress 5.5 XML Site Haritası Yararlı mı?

WordPress’in çekirdeğine entegre edilmiş bir WordPress site haritası, genişletilebilirlik içine yerleştirildiğinden faydalı olacaktır.

Bu, üçüncü taraf eklenti üreticilerinin WP 5.5 XML site haritasının temel işlevlerinin üstünde yenilik yapabileceği anlamına gelir.

Yerel bir WordPress site haritası, eklenti sayısını minimumda tutmak isteyen yayıncılar için de yararlı olacaktır.

WordPress site haritası işlevini genişletmek için özel bir site haritası eklentisi yüklemek, ihtiyaç duymadıkları çan ve ıslık içeren bir SEO eklentisi kurmaktan daha cazip olabilir.

Yine de, yaklaşan WordPress 5.5 XML site haritası işlevinin 2020’de gerekli olan yararlılık düzeylerine ulaşma yetersizliği olduğu söylenebilir.

Genel WordPress 5.5 Site Haritası ile İlgili Haberler Olumlu

Eksik resim site haritası işlevi, bir site haritasının önemli ve temel bir parçası olduğunu anlayan birçok yayıncı için bir anlaşma katili olabilir.

Yine de bu şikayet, üçüncü bir eklenti yapıcısının bu işlevi WordPress’e ekleyebilmesi gerçeğiyle azaltılır.

Genel olarak, bir site haritasının WordPress 5.5’e entegrasyonu, genel olarak son derece olumlu bir özellik gibi görünüyor. WordPress 5.5, 2020’nin Ağustos ayında piyasaya sürüleceği söylendi. Neler olacağını hepimiz birlikte gözlemleyeceğiz.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir