stok-fotoğrafın-google-sıralamasına-etkisi

Stok Fotoğrafların SEO Üzerindeki Etkisi

Google’dan John Mueller’in stok fotoğraflar ve sıralamalar hakkındaki yorumu, görüntülerin SEO için etkisini düşünmek için bir başlangıç noktası olarak kabul edilebilir.

Yakın zamanda birisi Google’da çalışan John Mueller’a stok görüntüler kullanmanın sıralamaları etkileyip etkilemediğini sorduğu Tweet’i attı. Bir arkadaşının, stok fotoğrafçılığı (stok fotoğrafları paylaşma) gibi orijinal olmayan içerik kullanmanın gerçekten sıralamaları etkileyeceği görüşünde bulunduğunu da ekledi.

Mueller bu Tweet’e yanıt verdi:

“Doğrudan web araması için önemi yok.”

@JohnMu

Bazıları bu cevabı biraz üstü kapalı bulabilir. Ancak stok görüntülerinin sıralamaya etkisi olmadığını belirttiğini düşünüyoruz.

Arama sonuçları en üstte, stok görüntüleri kullanan sitelerle dolu. Search Engine Journal’ın öne çıkan resimlerinin çoğu stok fotoğrafçılığıdır buna rağmen arama sonuçlarında en üstlerde yer alıyorlar.

Orijinal olmayan içeriğin sıralamaları etkileyebilecek olumsuz bir şey olduğu uzun zamandır devam eden bir SEO algısı. Açıkçası, orijinal olmayan içeriğin sıralamayı etkileyeceği konusunda bazı gerçekler de mevcut.

Ancak bu gerçeğin, uygulanması amaçlanmayan farklı bir bağlamda esnetilebileceği ve kullanılabileceği belirli bir nokta da var.

Stok fotoğraflar orijinal olmayan içeriklerdir. Ancak Google bunların kullanılmasını kısıtlasaydı, İnternet’in yarısı sıralamaya bile giremezdi.

Mueller’in yanıtı şu şekilde devam etti:

Görsel arama için, birçok yerde kullanılanla aynı resimse, daha zor olacaktır. (Ayrıca, arama gerçekleştikten sonra kullanıcılar üzerinde potansiyel bir etkisi de vardır; örneğin: ekip fotoğrafınız açık stok fotoğrafsa sizce geri dönüşü etkiler mi?)

@JohnMu

SEO İçin Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Kullanılmalı?

Stok fotoğrafçılığının en iyi kullanımı, kullanımın arkasında bir strateji olduğu zamandır.

Görüntü Konuyu Doğru Temsil Ediyor Mu?

Bazen görüntüler dolaylı yoldan (mecaz anlamı ile) kullanılır ve bu her zaman en iyi seçim değildir.

Örneğin, “başarılı olmak için yarış” ile ilgili bir makalede yarış otomobillerinin resimlerini kullanmak tartışmasız bir kayıptır.

Bu, konudan dolaylı olarak “yarış” kelimesini anlatan bir resim kullanmanın örneğidir.

Ve gerçekten, bu resim, bir site ziyaretçisini bir ürünü kullanmak, bir bağlantıyı tıklatmak veya istediğiniz herhangi bir işlemi yaptırmanız için amacınıza ulaştırmaz.

Daha iyi bir seçim, ürünün kullanılmasından kaynaklanabilecek başarıyı gösteren, istek uyandırıcı bir görüntü kullanılabilir. Bu güzel bir tatil yemeği olabilir, üniversiteden mezun olan bir kişi olabilir, ürünün kullanımından elde edilen sonuç ne olursa olsun, dönüşüm odaklı bir görüntü kullanılmalıdır.

Bu, bir sayfanın bir ziyaretçiyi tüketiciye dönüştürmesine yardımcı olmak için bir resmin stratejik olarak kullanımıdır.

Görüntü Öne Çıkan Bir Snippet’te İş Görür Mü?

Bu, bir görüntünün konuyla ne kadar alakalı olduğunun iyi bir testidir. Öne çıkan snippet’lerde kullanılan görüntülerin incelenmesi, bir görüntünün bir web sayfasının konusuyla alakalı olmasının ne anlama geldiğini daha iyi anlamann en iyi yoludur.

Bir stok görüntünün stratejik kullanımı, özellikli bir snippet’te sıralamada web siteye yardımcı olur mu? Bu tartışılabilir bir konudur.

Konuyla yakın bağları olan, bir yanıtı iletebilen görüntülerin benim için iyi sonuç verdiğini gözlemliyor ve düşünüyorum. Bu olay, orijinal bir görüntünün kullanılması veya stok görüntülerin güncellenmesi ve iyileştirilmesi anlamına geliyor.

Görüntü Dönüşümlere Yardımcı Olur Mu?

Ben, ürünlerini tipik olarak kullanan insanların bir karışımını gösteren stok görüntüleri kullanan bir kuruluş için danışmanlık yapıyorum.

Kuruluşun müşterilerinin çoğunluğunu belirli bir cinsiyeti kapsıyor ve satın alım yapan insanların büyük çoğunluğu bir home-office çalışanı.

Benim önerim, bu cinsiyeti içeren görüntülerin kullanımını artırmak ve ürünlerinin tipik kullanıcılarını temsil eden (bu durumda home-office çalışanı) ayarlarla kullanımıdır. Bu şekilde potansiyel tüketici kendilerini resimde görebiliyor ve satın alma işlemini gerçekleştirirlerken görsel ile empati kurabiliyorlar.

Stok Görseller ve SEO

Stok fotoğrafçılığı kullanmak SEO’nuzu mahvetmeyecektir. Ancak stok görüntülerin stratejik kullanımı bir sayfanın ilgili olduğu konuyla daha alakalı olmasına yardımcı olabilir.

Twitter tartışmasının tamamını buradan okuyabilirsiniz:

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

2 Responses

  1. Bizde yeni projemiz olan sağlık blogumuzda sıkça stok görseller kullanıyoruz. Seoya olan etkisi muhakkak tartışılır, fakat stok fotoğraf ve kalite google görsellere kıyasla çok fazla olduğu için okuyucu nezdinde çok büyük bir fark oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara -> 0530 044 4806