Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal Medya Nedir?

“Yeni Medya” diye de tabir edilen sosyal medya, internet hayatının önemli bir parçasına dönüşmüştür. Akıllı telefonlar, bilgisayar ve tabletler bile sosyal medya uygulamalarına hitap eden modeller geliştirmektedir.

Artan mobil telefon kullanımı ile insanlar bilgiye daha hızlı ulaşmakta ve sosyal mecralarda daha zaman geçirmektedir. İnternet hayatını bu kadar etkileyen sosyal medya ve SEO ilişkisini SEO çalışmasından ayrı düşünmek mümkün değildir.

sosyal medya ve seo

Bütün internet sitelerinin artık sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Bu hesaplarını internet siteleriyle uyumlu yönetenler sektörlerinde bir adım öne geçmektedirler. Çünkü sosyal medya paylaşımları ve SEO aynı gövdenin iki kanadı gibi görev görmektedir. Birbiri ile uyumlu ve senkronize çalışması halinde, sitenizin uçmasına hiç bir mani yoktur. SEO etkileyen iyi bir sosyal medya ve SEO çalışması nasıl olur, bir kaç başlıkta anlatalım.

Sosyal Medya Profil Oluşturma

sosyal medya profil oluşturma

Arama motorları için güvenilir olmanın kriterlerinden biri, sosyal medya profilinizin ne kadar iyi optimize edildiğidir.

Bunun için;

  • Sosyal medya hesaplarında sizi veya markanızı anlatan “hakkımızda” kısmı işinize özgü, kısa ve doğru bilgiler içermelidir.
  • Bu açıklama içinde anahtar kelimeleri ölçülü olarak kullanabilirsiniz.
  • Sosyal medya hesabınızda firmanıza ait iletişim bilgileri, çalışma saatler, şehir/ilçe gibi bilgileri tam ve eksiksiz olarak verin.
  • Web sayfanızı ve sitenizi senkronize edin. Ziyaretçilerde kafa karışıklığı oluşmaması için, sosyal medya hesabınız ve site adınız aynı isimde olmalıdır. Profil fotoğrafınız, varsa logonuz olmalıdır. Bu şekilde insanlar nezdinde marka imajınızı güçlendirin.

Sosyal Medya Paylaşımlarında Özgün Olun

Firmaların sosyal medya hesaplarında en çok düştüğü hatalardan biri, pazarlama odaklı paylaşım ve bağlantılara yer vermesidir. Bu paylaşım türü takipçilerin en sevmediği türdür. Onun için profilinizi belli kategorilere ayırın ve takipçilerin ilgisini çekecek:

  • Bilgilendirici infografikler
  • Kurum içi fotoğraflar
  • Etkinliklerinizden fotoğraflar
  • Soru-cevap şeklinde paylaşımları ile doldurun.

Bunları yaparken, paylaşacağınız içerikleri ve görselleri sosyal medya platformunun yapısına göre boyutlandırın. Hem marka kalitenize katkısı olur, hem de sitelerin erişebilirlik algoritması bakımından daha çok kişiye ulaşabilir.

Bunları yaparak insanların daha fazla sayfanızda zaman geçirmesine neden olabilirsiniz ve sitenize doğru bir trafik oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşım Stratejisi

sosyal medya paylaşım stratejisi

Sosyal medyada paylaşım kotası yoktur. Ama çok paylaşımın çok etkileşimler de bir ilgisi yoktur. Hele kurumsal kullanılan hesapların mutlaka bir paylaşım aralıklarına dikkat etmesi gerekmektedir. SEO uzmanları bu konuda, günde en fazla 5 paylaşımın ideal olduğunu belirtmektedirler.

Bu paylaşımlarda yorum ya da DM’den ulaşan insanlarla iletişim hızınız yine etkileşim açısından önemlidir.

Paylaşım saatleri için genelde, okul ve mesai, saatleri düşünülerek hazırlanmalıdır. Sosyal medyanın en çok kullandığı saatler genelde, iş-okul gidiş dönüş, mola ve akşam yemeği sonrası saatlerdir.

Diğer önemli bir nokta ise, arada bir dikkat çekici, ilgi uyandırıcı ama web sitenizle bağlantılı linkler taşıyan paylaşımlarla yapmaktır. Site linki taşıyan bu paylaşımlar, daha fazla kişiye ulaşmaktadır. Daha fazla kişiye ulaşan bu içerik, diğer web sayfaları ile bağlantı kurarak, backlink olarak sıralamanıza katkı sağlamaktadır.

Paylaşımlarınızın daha fazla kişiye ulaşması için, hedef kitlenize doğrudan ulaşabileceğiniz reklam seçeneklerini değerlendirin.

Geldiğimiz noktada, ticari hayat büyük oranda sosyal medya ile içine geçmiş durumdadır. Bu reklam ve pazarlama zeminini en iyi kullanma yolu, SEO’ya etki edecek bilinçte içerikler hazırlamaktır. Bunun işin kurallarına uymaktır. Yoksa gelişi güzel bir sonuç elde edebilmek mümkün değildir.

Sosyal meyanın bu gücünden faydalanmak ve arama sonuçlarında daha üstlere çıkmak için, doğru paylaşımlarla, takipçilerinizin taleplerini dinleyecek ve cevap verecek bir sistem kurmalısınız. Bu sistem SEO çalışmasını etkileyen tekil ziyaretçi sayınızı yükseltip, kişisel ya da ticari markanıza büyük katkı sağlayacaktır.

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.