SMTP Nedir? IMAP ve POP3 Farkı Nedir? (Videolu)

Eposta denildiği zaman aklımıza SMTP ve haliyle IMAP ve POP3 de geliyor. Bu içerikte SMTP nedir? , IMAP ve POP3 farkı nedir, nasıl çalışırlar gibi sorulara cevap verdik.

İnternetin son zamanlarda en aktif kullanılan iletişim teknolojisi e-postadır. Artık insanlar günün her saatinde hem mobil cihazlarından hem de bilgisayarlarından internete bağlanarak e-postalarını kontrol edebilirler.

➡️ SMTP’nin Tarihçesi

1960 senesinden sonra elektronik haberleşmede yeni yöntemler kullanılmaya başladı. SMTP protokolü ise ilk olarak POSTEL firması tarafından 1982 senesinde bir standart haline getirildi. Protokol ilk olarak rfc788 kodu ile yayınlandı. Daha sonra ise Unix BSD bazlı Sendmail bu standardı temel alarak rfc788 kodu ile yayınlandı.

➡️ SMTP’nin Çalışma Prensibi

İngilizcede Simple Mail Transfer Protocol kelimelerinin baş harflerinden oluşan SMTP Türkçeye Basit Mail Aktarım Protokolü diye çevrilmektedir. SMTP bir e-posta gönderim protokolü olup istemci ve sunucu arasında iletişimi sağlar.

Bir e-posta gönderildiğinde SMTP sunucusuna bağlanan istemci bilgisayar, gerekli kimlik bilgilerini gönderdikten sonra sunucu bilgisayarın onay vermesi halinde e-postayı sunucuya iletir.

25, 465 ve 587 numaralı 3 farklı port ve SSL ve TLS olmakla 2 güvenlik katmanı SMTP tarafından kullanılır. İstemci bilgisayar ve gönderen sunucu bilgisayar arasında yaygın olarak 587 numaralı port ve TLS güvenlik katmanı kullanılıyor. 25 numaralı port ise genelde istemci ve alıcı sunucular arasında kullanılır. Eğer iki sunucu arasında mail iletimi güvenlik katmanı ile yapılacaksa bu zaman 465 numaralı port ve TLS katmanı kullanılıyor.

Son zamanlarda Gmail, Outlook, Yahoo gibi birçok mail yazılımı kullanıcılar için SMTP ayarlarını ekleyebiliyorlar.

➡️ SMTP kullanan mail firmaları:

  • Eudora,
  • Kmail
  • Thunderbird
  • Evolution
  • Outlook
  • Sylpheel

Aşağıdaki başlıklarda SMTP dışında mevcut olan diğer mail port ve protokolleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

➡️ IMAP, POP3 Farkı

imap pop3 farkı
IMAP ve POP3 Çalışma Prensipleri

Farkları kısaca özetleyecek olursak POP3 ve IMAP’tan farklı olarak SMTP mail gönderimi için kullanılır. POP3 ile aynı çalışma prensibine sahip olsa da IMAP sunucu ile çift yönlü iletişime sahiptir.

✅ POP3 Nedir?

Açılımı Post Office Protocol version 3 olan POP3 e-mail istemcinin e-mail sunucusu ile iletişim kurarak mailleri indirmesi için kullanılır. POP3 tek yönlü bir iletişim protokolüdür, yani veri akışı sunucudan yerel istemciye doğrudur ve sadece mail alım işi için kullanılır. POP3 110 numaralı şifrelenmiş portu kullanır. POP3S olarak bilinen güvenlik katmanlı port numarası ise 995’dir. POP3 kendini otomatik olarak günceller ve mail geldiğinde bunu sunucuya iletir.

✅ IMAP Nedir?

IMAP kısaltması İngilizce Internet Message Access Protocol kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. POP3 ile aynı prensiple çalışan IMAP de mailleri yerel istemcilere almak için kullanılır. Ancak tek fardır; sunucu ile senkronizasyon yapabiliyor yani çift yönlü bir iletişime sahiptir. Bir mail istemciden silindiğinde otomatik olarak sunucudan da silinmiş oluyor. IMAP sabit 143 numaralı portu kullanır. Son zamanlarda Gmail de POP3 yerine IMAP kullanmayı öneriyor.

📧 IMAP ve POP3 Karşılaştırması

📧 IMAP📧 POP3
➡️ TanımıIMAP de mailleri yerel istemcilere almak için kullanılır. Ancak tek fardır; sunucu ile senkronizasyon yapabiliyor yani çift yönlü bir iletişime sahiptir.POP3 e-mail istemcinin e-mail sunucusu ile iletişim kurarak mailleri indirmesi için kullanılır. POP3 tek yönlü bir iletişim protokolüdür, yani veri akışı sunucudan yerel istemciye doğrudur ve sadece mail alım işi için kullanılır.
➡️ HızıYavaşHızlı
➡️ Verilerin SaklanmasıHer zaman sunucuda saklanır.“Sunucuda bir kopyasını oluştur” seçilmediği sürece cihaza indirilir.
➡️ Eposta SenkronizasyonuEvetHayır
➡️ YönüÇift Yönlü:
Sunucuda veya aygıtta yaptığınız değişiklik ne olursa olsun, diğer taraf da değişiklikleri gösterir.
Tek yönlü:
Aygıtta yapılan değişikliklerin sunucu içeriği üzerinde etkisi yoktur.
➡️ Çevrimdışı Kullanımİndirilen postalar çevrimdışıyken okunabilir veya silinebilir. Cihazda yapılan değişiklikler, cihaz çevrimiçi olduğunda sunucu ile senkronize edilir.E-postalar indirildikten sonra çevrimdışı okunabilir; cihazın yeniden e-posta indirmek için çevrimiçi olması gerekir.
➡️ Sunucu PortuPort 143Port 110
➡️ Birden Fazla Hesap BirleştirilebilirHayırEvet
➡️ Eposta İletilerini Sunucuda TutmaZorunluİsteğe Bağlı
➡️ Güncel SürümüIMAP4rev1POP3
➡️ Oluşturulma YılıImap 2 ilk kez 1990’da bahsedilmiştir (RFC 1176)İlk kez 1988’de bir makale bahsedilmiştir (RFC 1081)
➡️ Önceki VersiyonlarıIMAP, IMAP2, IMAP3 (kesinleşmiş bir ad değil), IMAP2bis (yeniden adlandırıldı IMAP4)POP (POP1), POP2, POP3, POP4 (önerilen)

📺 IMAP ve POP3 Nasıl Çalışır? (VİDEOLU)

❓ Soru-Cevap

[wp-faq-schema accordion=1]

Paylaş

Bunu Oyla
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.