Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO, “Search Engine Optimization” kavramının kısaltmasıdır ve arama motoru optimizasyonu olarak bilinir. SEO, internet sitelerini arama motorlarına uygun hale getirerek o sitelerin hedef kelimelerindeki sıralamalarının yükselmesi için yapılır. Hedef kelimelerinde yükselen internet siteleri daha fazla ziyaretçiye yani potansiyel müşteriye ulaşır. Trafiği artan siteler daha fazla telefon araması, daha fazla ürün satışı veya belirlenen dönüşümün gerçekleşmesi gibi hedeflere ulaşırlar. Aynı zamanda SEO, SEO yapan kişiye de denir (search engine optimizator). 

seo hizmeti
seo hizmeti

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışması yaparken genelde SEO ajansları ve SEO uzmanları iki farklı ana dalı tercih ederler. Bunlar İç SEO ve Dış SEO’dur. Her iki dal da kendi içerisinde iyice dallanıp budaklanır. İç SEO; anahtar kelime araştırması, teknik SEO, eski içerik optimizasyonu, iç linkleme geliştirme gibi alanlara ayrılır. Dış SEO; branding, backlink, zararlı linklerin temizlenmesi gibi çalışmalar içerir. SEO çalışması sadece iç SEO veya sadece dış SEO olamaz, her iki adım da başarılı bir SEO çalışması için gereklidir.

Yapılan bu çalışmaları tek seferlik değil sürekli yapmanız gereklidir. SEO tek seferlik bir çalışma değildir. Düzenli olarak teknik SEO kontrollerini, zararlı link analizlerini, iç linkleme geliştirmesi gibi işlemleri yaparak başladığınız çalışmayı devam ettirmelisiniz. Aynı zamanda backlink inşası yapıyorsanız buna düzenli bir bütçe ayırarak sürekli yeni tanıtım yazılarıyla sitenin link profilini geliştirmelisiniz.

2021'de siz de SEO'yu Öğrenin!

SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO öğrenmek aslında çok da zor bir süreç değil. SEO’nun teorik kısmını öğrenmek için genelde 6 ay gibi bir süre yeterli olacaktır fakat SEO aslında deneme-yanılma alanıdır. SEO çalışması yapılan her site, her çalışmaya aynı tepkiyi vermez. Her sitenin kendine özel çalışacak yöntemleri vardır ve bu yöntemlerden en uygun olanına karar vermek gibi durumlarda tecrübe devreye girer. Tecrübeyi de uzun süre boyunca SEO yaptıkça kazanırsınız.

SEO öğrenmek için:

  1. Çeşitli kurslara katılabilirsiniz, eğitimler alabilirsiniz.
  2. İnternetteki ücretsiz kaynakları & blogları okuyabilirsiniz.
  3. SEO temeline sahip olduktan sonra bir SEO ajansında SEO stajyeri olarak çalışarak sahada SEO çalışmalarıyla tecrübe sahibi olabilirsiniz.
  4. SEO ile ilgili kitapları okuyabilirsiniz, piyasadaki SEO kitaplarını görmek için buraya tıklayın.

SEO ilgili kaynaklara ulaşmak için GüzelSEO’nun SEO Blogu‘nu ziyaret edebilirsiniz.

 

arama motoru optimizasyonu seo hizmeti
seo firması

Başarıya Giden Yol Zorlu!

SEO ile Ne Kadar Sürede Başarılı Olunur?

SEO fiyatları söz konusu olduğunda birçok kişinin gözü korkuyor. Çünkü, internet sitenize SEO hizmeti alacaksanız gözden çıkarmanız gereken bir bütçe söz konusu. Bu bütçeyi ayırırken en az 3 – 6 ay arasında bir bütçe ayarlamalısınız çünkü SEO çalışmaları tek seferlik değildir. Düzenli olarak bu çalışmanın yapılması gereklidir. 

AnasayfaKategoriler Hesabım

1000₺'den

SEO HİZMETİ

Çok istediniz ekledik! Ayda 1000₺’den başlayan SEO Hizmeti paketlerimiz yayında! Düşük, orta ve yüksek rekabete özel fiyatlarla hemen yükselişe başlayın!