SEO kitapları

Piyasadaki SEO Kitapları Listesi (SEO Kitap Önerisi)

Günümüzde firmalarının internet ortamında başarılı olabilmeleri için SEO’ya ihtiyaç duymalarıyla birlikte kişilerin bu alanda yararlanabilecekleri kitaplar hazırlanmıştır. Genellikle bu alanda uzun yıllardır çalışmalar yapan kişiler tarafından hazırlanan kitaplar, SEO’nun webmasterler, pazarlamacılar ve bu sektöre girmek isteyen kişiler tarafından öğrenilmesini kolaylaştırmıştır. Kitaplar ve diğer bilgiler sayesinde yapılmaya başlanan çalışmalarla SEO’nun ve çalışmalarının kalitesi de artmaya başlamıştır.

➡️ SEO Nedir?

Web sitelerinin arama motorunun anlayacağı şekilde hazırlanarak arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmaların tümüne SEO denir. Web sitelerinin kişiler tarafından kullanılan arama motorlarında üst sıralamalarda olması web siteleri için belirlenen hedeflerin gerçekleşmesi için önemli bir adımdır. Arama motorlarında üst sıralarda yer alan bir web sayfasının daha fazla trafiğe sahip olması, daha fazla satış yapması normaldir.

İç SEO ve dış SEO şeklinde ikiye ayrılır. İç SEO teknik ayarlamalar üzerinedir, dış SEO ise backlink üzerinedir.

➡️ SEO Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde internet kullanımının artmasına bağlı olarak kişiler ürünlerini ya da hizmetlerini internet ortamına taşırlar. Bu amaçla hazırlanan web sitelerinin başarılı olması ve kullanıcı çekmesi şirketlerin de başarısını sağlar.

Web sitelerinin doğru hedef kitleye hitap etmesi, Google veya diğer arama motorlarında görülür olması için arama motoru optimizasyonuna ihtiyaç duyulur. Bunun farkında olan kişiler SEO nasıl öğrenilir sorularını sorarlar. SEO’yu öğrenmenin yolları arasında bu alanda eğitimler almak yer alır. Çünkü SEO’nun adının duyulmasıyla birlikte uzmanlar bu alanda eğitimler vermeye başlamıştır. Bu eğitimlere katılarak öğrenilebilir.

Eğitimlere katılma şansı olmayan kişiler ise bu alanda yazılmış kitapları okuyarak kitaplarda anlatılanları uygulayabilirler. Bunun dışında web siteleri veya bloglarda uzmanlar tarafından verilen bilgiler öğrenilip uygulanabilir. Uygulamalar yaptıkça kişiler tecrübe kazanarak bu alanda daha başarılı olabilir.

➡️ SEO Nasıl Yapılır?

İngilizcesi Search engine optimization olan SEO’yu web sayfalarında yapmak isteyenler tarafından merak edilen sorular arasında SEO nasıl yapılır? Sorusu ilk sırada yer alır. Bu çalışma araştırma, planlama, uygulama, değerlendirme ve raporlama çalışmalarının bütününü ifade eder.

Çalışmalar ise site içi ve site dışı olarak gerçekleştirilir. Bu çalışmalarda hazırlanan web sitesine ait olan kodlar arama motorlarına uygun olacak şekilde belirlenir. Site için kullanılacak anahtar kelimelerin sitenin içeriğini doğru yansıtacak olan kelimeler olmasına dikkat edilir.

Hazırlanan sayfa içeriklerinin anlaşılır, özgün ve yazım kurallarına uygun olması için çalışılır. Sitenin açılış hızının ayarlaması gerçekleştirilir. Sosyal medya ve itibar yönetiminin siteyle uyumlu olması gibi çalışmalar yapılır.

➡️ Peki, SEO Kitapları İşe Yarar Mı?

SEO’nun yaygınlaşmasıyla birlikte SEO kitapları yayınlanmaya başlamıştır. Bu kitaplar SEO’nun insanlar tarafından öğrenilerek başarılı çalışmalar yapılmasını hedeflemiştir. Konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişiler kitaplar sayesinde bilgi edinebilirler.

Ayrıca kitaplarda verilen önerileri ve ipuçlarını değerlendirerek eksik olan bilgilerini tamamlayabilirler. Kitaplardan edindikleri bilgiler üzerinde çalışarak tecrübe kazanıp daha iyi çalışmalar yapabilirler. Bu kitapların birçoğunda adım adım SEO’nun nasıl yapılacağına dair bilgiler yer aldığı için özellikle farklı alanlarda paylaşılan bilgi kirliliklerinden kurtularak çalışmalarını doğru bir şekilde yapabilirler.

✳️ Piyasadaki SEO Kitapları ✳️

Arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilen alanda çalışmalar yapan ve zaman içinde uzmanlaşan kişiler kendileri gibi insanların SEO’yu başarılı bir şekilde gerçekleştirmeleri için SEO kitabı hazırlamıştır. Bu kitaplar hazırladıkları web sitelerinin iyi bir performansa sahip olarak daha çok kişiye ulaşmasını isteyen kişiler tarafından satın alınarak uygulanabilir.

Böylece uzmanlardan aldıkları bilgilerle kaliteli optimizasyon çalışmaları yapabilirler. Sektördeki gelişmelere bağlı olarak hazırlanan ve hazırlanmaya devam eden kitaplardan satın alarak bu alanda kendilerini geliştirebilirler. Bu alanda yayınlanmış kitaplardan bazıları şunlardır;

1️⃣ Ayhan Karaman – SEO Kitabı

ayhan karaman seo kitabı
Ayhan Karaman SEO Kitabı

Ayhan Karaman SEO’nun doğru öğrenilmesi için kitabı çıkarmıştır ve kitap dünyada benzeri olmayacak şekilde güncelleme özelliğine sahiptir. Kitapta site içi ve site dışı olumlu veya olumsuz faktörleri, arama motoru optimizasyonunda kullanılan terimler, organik trafik ve kontrol listesi gibi pek çok bilgi yer almaktadır. Kitabı satın alanlar video, lisans, kupon kodları ve çevrimiçi dokümanlara da sahip olmaktadır. Kitap kapsamlı olması ve yeniliklere bağlı olarak güncellenebilmesi sebebiyle diğer kitaplardan ayrılmaktadır.

2️⃣ Kaan Gülten – Sorularla SEO & Uzmanından SEO

kaan gülten uzmanından seo sorularla seo kitabı
Kaan Gülten Uzmanından SEO ve Sorularla SEO Kitabı

Webtures şirketinin kurucusu olan Kaan Gülten, arama motoru optimizasyonu alanında iki kitap yazmıştır. İlk kitabı Şubat 2011 yılında Dikeyeksen Yayınevi aracılığıyla çıkmıştı. Kitap 264 sayfalık bir kitaptır ve kitapta arama motoru optimizasyonunu araçları, teknikleri, gelişim süreci ve mantığı sade ve anlaşılır bir dilde anlatılmıştır.

Kaan Gülten ikinci kitabını ise Ağustos 2019 tarihinde çıkarılmıştır. Kitabın yayın evi Ceres Yayınevi’dir. Kitap 160 sayfalık bir kitaptır. Kitapta uzman tarafından arama motoru optimizasyonu ile alakalı uzmanların ve web sayfası yöneticilerinin sorularına cevaplar verilmiştir. İlk kitap bilgi içerirken ikinci kitap daha çok sorulara cevap niteliğindedir.

3️⃣ Müslüm Aslantürk – SEO Rehberi

müslüm aslantürk seo rehberi kitabı
Müslüm Aslantürk SEO Rehberi Kitabı

Müslüm Aslantürk’te arama motoru optimizasyonu alanında çalışmalar yapan isimlerdendir ve kişilere bilgi vermek amacıyla kitap yayınlamıştır. Müslüm Aslantürk tarafından yazılan ve SEO’ya farklı bir bakış açısı getiren kitap 2019 yılında yayınlanmıştır ve 154 sayfalık bir kitaptır. Kitabın içeriği SEO’ya Google açısından bakmaya dayanır. Kitap Cinius Yayınevi tarafından çıkarılmıştır.

4️⃣ Enver Çakır – Stratejik SEO

enver çakır kodlab stratejik seo kitabı
Enver Çakır SEO Kitabı

Arama motoru optimizasyonu alanında çalışmalar yapan Enver Çakır bu alandaki kitabını 2019 yılında yayınlamıştır. Kitabın yayınevi ise Kodlab yayınlarıdır. Kitap 416 sayfalıktır ve SEO’nun temellerini öğrenmek isteyenler için hazırlanmıştır. Farklı web yazılım alanlarında ve sosyal medya uygulamalarında SEO’nun nasıl yapılacağına dair bilgiler verilmiştir.

5️⃣ Atalay Sıdar – SEO101

atalay sıdar seo101 kitabı
Atalay Sıdar SEO101 Kitabı

Atalay Sıdar web sayfalarının Google üzerinde üst sıralarda yer almasını isteyenler için adım adım SEO’yu anlattığı kitabını yayınlamıştır. Atalay Sıdar bu alanda adım adım anlatım yapan ilk kitabı çıkaran kişidir. Kitap 278 sayfalık bir kitaptır ve Kutlu Yayınevi tarafından çıkarılmıştır.

Liste yeni kitaplar eklendikçe veya talep geldikçe güncellenecektir. Bu yazıda hiçbir şekilde kişisel görüş yer almamaktadır, tüm bilgiler yazarların kendi tanıtım sayfalarından veya satış sayfalarından alınmıştır.

Sizin bu listede okuduğunuz bir kitap varsa yorumlarda o kitap hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz, böylece kitaplarla yeni tanışacak kişiler kullanıcı yorumlarına göre doğru seçimi yapabilirler.

Paylaş

Bunu Oyla
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.