A’dan Z’ye SEO Analizi Nasıl Yapılır? (2021 Rehber)

SEO analizi nasıl yapılır sorusunu cevaplamak için gerekli olan tüm bilgileri bulabileceğiniz A’dan Z’ye SEO analizi rehberinde yer alan uygulamaları dikkatle takip ederek, siz de kişisel blog sitenizin veya e-ticaret sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını daha üst noktalara taşıyabilirsiniz. Kendi sektörünüzde arama motoru sonuçlarında ilk sayfanın üst sıralarında kendi web sitenize yer bulmak istiyorsanız, SEO analizi konusunda dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), yani İngilizcedeki tabiri ile Search Engine Optimization belirli birikim ve deneyim isteyen bir konudur. Çünkü SEO uygulamalarında en küçük nüanslar bile büyük sonuçlara sebebiyet verdiği için üzerinde önemle durulması gereken konular barındırmaktadır.

Bazen küçük değişiklikler yapabilmek için SEO uygulamaları sırasında çok büyük çabalar gerekirken, bazen de çok basit bir değişiklik ile ciddi anlamda sıralama kazancı elde edilebilmektedir. Google sıralamasında başarılı yerlere gelip web sitenizin doğal trafiğini ve ziyaretçi sayısını artırmak için ihtiyaç duyduğunuz yollar yazımızda yer almaktadır.

Dijital pazarlama stratejinizde mutlaka olması gereken SEO’da nasıl analiz yaparsınız, hadi başlayalım!

🧰 SEO Analizi Araçları

SEO analizi araçları sayesinde, uygulamaların çok daha kolay ve hızlı bir şekilde sonuç vermesi sağlanabilmektedir. SEO çalışmalarında web sitesi için kapsamlı analiz sürecine geçilmeden önce bu web araçlarının neler olduğuna kısaca değinmekte fayda vardır. Siz de web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm uygulamalara şu SEO analiz araçları ile zahmetsiz şekilde ulaşabilirsiniz:

 • Google Analytics (ücretsiz)
 • Google Search Console (ücretsiz)
 • Ahrefs (ücretli)
 • SEMrush (ücretli)
 • Moz.com (ücretli)
 • Beam Us Up (ücretsiz, Screaming Frog Web Spider alternatifi)
 • Copyscape (ücretli, alternatifleri var)
 • Penguin Tool (ücretsiz)
 • Title Tag Pixel Width Checker (ücretsiz)

📝 SEO Analizi Nasıl Yapılır?

✅ 1. Adım: İdeal Web Sitesi Kurulumu

SEO analizi ilk adımda, web sitesinde bir dizi manuel kontrol yapılması gerekmektedir. Öncelikle geri planda çalışan bir web crawler kurulumu önem taşımaktadır. Bir SEO crawler, site botu olarak tıpkı Google botları gibi işlem görür yani web sitenizin SEO kurulumunda önem teşkil eden, kullanışlı bilgilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Web crawl için ücretsiz olarak sunulan Beam Up Us aracını, web sitenize ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bu aracın yanı sıra dilerseniz yıllık ücretini ödeyerek Screaming Frog’s SEO Site Auditor aracını da kullanmanız tavsiye edilmektedir. Böylelikle daha kapsamlı ve premium kullanıcılara tanınan özelliklerden de faydalanmanız mümkün olacaktır. Eğer Beam Us Up aracını kullanıyorsanız, sadece sitenizin adresini URL alanına girin ve bu alanda yer alan başlat butonuna basın. Böylelikle web crawler arka planda aktif bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

✅ 2. Adım: Site Sürümü Kontrolü

SEO analizi ikinci adımda, web sitenizin yalnızca 1 sürümünün göz atılabilir olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bir web tarayıcı içinde, web sitesi adresinizin tüm yolları üzerine düşünerek alternatifleri değerlendirin. Örnekle açıklamak gerekirse;

 • http://sizinsiteniz.com
 • http://www.sizinsiteniz.com
 • https://sizinsiteniz.com
 • https://www.sizinsiteniz.com

alan adlarından yalnızca biri için erişim sağlanılabilmektedir. Geri kalan adresler için 301 yönlendirmesi yapılır. SEO analizi için tavsiye edilen https ile başlayan alan adları alt yapısını kullanmanızdır. Çünkü bu yapıda, SSL özellikli siteler için hafif bir avantaj ile sıralama artışı görülebilmektedir. Ayrıca web sitenin güvenilirliği de artmaktadır.

✅ 3. Adım: Mobil Uyumluluk Kontrolü

Mobil uyumluluğun önemi her geçen yıl artar. Bunun sebebi ise Google’ın algoritmalarını, artan mobil trafik oranına göre optimize etmesidir. Yani Google, gelecekte arama trafiği oranını domine edecek cihazları mobil cihazlar olarak bildiği için, algoritmasını buna göre oluşturur.

Sitenin mobil uyumluluğu, kullanıcı deneyimine etki edeceği için, mobil uyumlu olmayan siteler kullanıcı deneyimi zayıf siteler olarak kabul edilir. Bu da son güncellemelerde en önemli kriterlerden bir tanesi olduğu için, sıralamanızı ciddi anlamda etkiler.

📱 Mobil uyumluluk kontrolü nasıl yapılır?

Mobil uyumluluk kontrolü için Google’ın çeşitli araçları vardır, bunlar:

Eğer güncel bir tema kullanıyorsanız mobil uyumluluk konusunda çoğu zaman endişelenmeniz gerekmeyebilir. Ancak SEO analizi kontrol listenize bunu eklemelisiniz.

✅ 4. Adım: Kullanıcı Deneyimi (UX) Analizi

Kullanıcı deneyimi (UX) analizi tek bir başlıkta anlatılacak bir şey değildir. Sırf bunun için bile “nasıl yapılır” tarzı içerik hazırlamamamız gerekebilir. Ancak giriş seviyesi kullanıcı deneyimi analizinde yapılması gereken tek bir şey vardır.

Sitenizi, bir ziyaretçi gibi gezmek.

Sitenizde, bilgi almaya gelmiş bir ziyaretçi gibi gezintiye çıkmalısınız. Görüntüsel hatalar, performans hataları, içerik hataları, okunabilirlik hatalı gibi şeyleri not edip, detaylı bir liste hazırlamalısınız ve bunları düzenleyerek devam etmelisiniz.

Çevrenizdeki insanlardan, sitenize girip gezmelerini ve yaşadıkları problemleri size söylemelerini isteyebilirsiniz. Bu aslında en etkili yöntemdir.

Sitenizin hitap ettiği tüm kitlenin, bu siteyi rahatça gezebilmesi gereklidir. bu yüzden kitlenizin yaş aralığını belirleyip o yaştaki kişilere bu gezinti testini yapmalısınız.

✅ 5. Adım: Ana Sayfa SEO’nun Manuel Kontrolü

SEO analizi beşinci adımda, web sitenizin ana sayfasındaki temel bilgiler göz önünde bulundurulmalıdır. Web sitesinin tarayıcı ana sayfasına giriş yapıldıktan sonra sağ tıklayıp açılan menüden, “Kaynağını Gör” butonuna tıklayın. Bu aşamada sadece bazı temel sayfa içi SEO uygulamaları hakkında hızlı bir kontrol yapabilirsiniz. Bu kontrolleri yaparken göz önünde bulundurulması gereken hususlar şunlardır:

 • Sayfada tıklanabilir başlık var mı?
 • Sayfa için özel bir meta açıklaması var mı?
 • İçerik tıklaması en üst düzeye çıkarılması için optimize edilmiş mi?
 • H1 etiketi var mı?
 • İçerikte alt başlıklar (H2, H3 vb) doğru kullanılmış mı?

✅ 6. Adım: Ana Sayfa Başlık Etiketi Kontrolü

SEO analizi altıncı adımda, sayfa başlık etiketi yani HTML başlık unsuru en önemli SEO faktörü olarak öne çıkmaktadır. Sayfa başlığı, arama motoru sonuç sayfalarında bir arama pasajının başlığı olarak sıklıkla Google tarafından kullanılmaktadır. Sayfa başlığında yer alan anahtar kelimeler, çoğunlukla web sayfasının linkleri olarak sonuçlanmaktadır. İçeriklere başlık oluştururken 55 karakter uzunluğu kuralına dikkat edilmelidir.

✅ 7. Adım: Ana Sayfa Meta Açıklaması Kontrolü

SEO analizi yedinci adımda, meta açıklamasının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Meta açıklaması, web sitesi sıralamasını direkt olarak etkilemez, fakat iyi yazılmış bir meta açıklaması daha fazla doğal ziyaretçi ve trafik kazanmanıza yardımcı olacaktır. Meta açıklaması, arama motoru sonuçları sayfasındaki kullanıcıların sitenize gelmek için dikkatlerini çekecek son duraktır. İyi ve kapsamlı bir meta açıklaması hem dikkat çekici olmalı, hem de SEO kurallarına uygun olmalıdır.

✅ 8. Adım: Ana Sayfa Header Etiketlerinin Kontrolü

SEO analizi sekizinci adımda, ana sayfa header etiketi yani H1 etiketi, en önemli sıralama faktörü olarak görülmektedir. Web sitenizde bulunan içerikleri tanımlayıcı ve özgün bir H1 etiketine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda sitenin temel amacını bildiren ve ziyaretçi çekecek 1 ya da 2 tane yüksek seviye anahtar kelimenin de Header etiketinde bulunmasına özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir.

Bununla birlikte alt başlıkların kontrolü de önemlidir. Her sayfanın içeriğini bölmek için alt başlıkların kullanımına mantıklı karar verilmesi gerekir. Alt başlıklar bize ikincil anahtar kelimeleri / kelime öbeklerini hedeflemek için iyi bir fırsat sağlar. Alt başlıklarda jenerik kelime öbekleri olan “daha fazla bilgi” tarzı kelimelerin kullanımından kaçınılması ve CSS ile biçimlendirme yapılması gerekir.

✅ 9. Adım: İçerik Özgünlüğünün Kontrolü

SEO analizi dokuzuncu adımda, içerik özgünlüğü ele alınmalıdır. Google, kopya içerikleri banlamaktadır. Kopya içeriklere sahip bir web siteniz varsa, bu içerikler yüzünden siteniz Panda tarafından kapatılabilir.

Sitenizde birden çok sayfada çoğaltılan içerikler kötüdür. Web üzerinden olası kopya içerik sorunlarını premium bir Copyscape hesabı ile kolayca bulabilirsiniz. Ayda cüzi bir rakam ödeyerek 200 tane URL’yi kontrol edip, içeriklerinizin kopyalandığını kontrol edebilirsiniz.

Copyscape kullanmak için öncelikle web crawl raporundaki URL’lerin araca yapıştırılması gerekir. Uygulamadaki ekle butonunu kullanarak URL sayısını doğrular. Toplu taramanın bitmesinin ardından yinelenen içerik eşleşme sayısını ve Risk puanını bu araçla görüntüleyebilirsiniz.

Eğer Copyscape’e ödeme yapmak istemiyorsanız, içerik özgünlüğü kontrolü yaparken şu araçları da kullanabilirsiniz:

Bu iki araç neredeyse aynı şekilde çalışmaktadır ancak ikisinden de onay almak kontrolün doğruluğunu artırabilir.

Bunların yanı sıra, direkt olarak içeriğinizi cümle cümle Google’da aratarak çıkan sonuçları kontrol edebilirsiniz.

✅ 10. Adım: Web Sitesi Güvenliğini Artırma

SEO analizi onuncu adımda, web sitenizin daha güvenli bir platform olması için güçlü ve markalı linkler inşa etmeniz gerekmektedir. Öncelikle Google My Business listelerine sitenizin kaydını yapın.

Eğer fiziksel bir adresiniz yoksa Güzel SEO üzerinden Google My Business Harita Kayıt Hizmeti satın alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra en çok kullanılan sosyal medya platformlarında, sitenize ait üyelik hesaplarını aktif edin. Google’ın mevcut durumda alan adı için kaç sayfa dizine eklediğini araştırarak, arama sonucunda ne kadar junk yani önemsiz sayfalar olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Bu önemsiz sayfaların içeriği yoktur ve dizinden silinmesi gerekmektedir. Yoast SEO aracını kullanarak noindex yapıp, tek bir tıklama ile tüm etiket sayfalarını takip ederek bunu kolayca yönetebilirsiniz. Google dizininden kaldırılacak düşük kaliteli sayfaları da eleyerek web sitesi güvenliğini artırabilirsiniz.

✅ 11. Adım: Arama Trafiği Analizi

SEO analizi on birinci adımda, web sitenin doğal ziyaretçi trafiğini artırma yollarını belirlemek gerekir. Buna bakmak için web sitesinin mevcut durumda nasıl performans gösterdiğine bakılmalıdır. Sitenin arama trafiği analizi yaparken WordPress panelinden şu aşamaların takip edilmesi gerekmektedir:

 • Kazanç
 • Genel Bakış
 • Organik Arama
 • Landing Page

Böylelikle web sitesi üzerinde hangi sayfaların siteye daha çok doğal trafik kazandırdığı görülebilmektedir. Aynı zamanda her yılın sonunda site trafiğinde yaşanan büyük artışlar ve düşüşler de bu sayfadan analiz edilebilmektedir. Site trafiğinde çok büyük çaplı düşüş yaşanması, Google tarafından ceza alındığının bir göstergesi olabileceği için bu durumun mutlaka kapsamlı araştırılması önemlidir.

✅ 12. Adım: Google Search Console Verileri Denetimi

SEO analizi on ikinci adımda Google Search Console aracı üzerinden SEO verileri denetimi yapılmalıdır. Bu araç üzerinden Google’ın 404 bulunamadı veya 403 erişim reddedildi hataları görülebilmektedir.

Google’ın siteyi dizine eklediğinde bulduğu sayfa içi sorunlara hızlı bir genel bakış sağlamak için HTML iyileştirmeleri raporuna bakılmalıdır. Bu sayede kopya başlık etiketleri ve kopya meta açıklamaları da rapor dahilinde SEO analizi konusunda göz önünde bulundurulabilmektedir. Google’ın site üzerinde bulduğu hataların düzeltilmesi, SEO uygulamalarının en önemli aşamaları arasında yer almaktadır.

✅ 13. Adım: Zararlı Link Analizi

Zararlı link analizi için ihtiyacınız olan araçların neredeyse hepsi ücretli. Ücretsiz olanlar da limitli şekilde size bu raporu sunuyor.

Bu aşamalarda kullanabileceğiniz araçlar:

➡️ Kapanış

SEO analizi her sitenin mutlaka yapması gereken bir işlemdir, bu analizin yapılmaması, sitenin potansiyeline tam olarak ulaşamaması gibi sorunlar oluşturabilir. İç SEO, bir tercih değil, zorunluluktur. İnternette artan rekabette yer alabilmek için iç SEO optimizasyonunuzu yapmalısınız, bunun için de detaylı bir SEO analizi yapmanız gerekir.

Analiz sonuçları doğrultusunda da gerekli olan işlemleri yapmanız gerekir. Site hızınızı artırmanız, içeriklerin kopya olup olmadıklarını kontrol etmeniz, anahtar kelime analizinizi yapmanız, siteniz için SEO analizi yaparken kontrol etmeniz gereken şeyler arasındadır.

Yazıyı uzun bulanlar için hızlıca soruları cevaplayalım:

[wp-faq-schema accordion=1]

Paylaş

Bunu Oyla
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ulus matbaa
Ziyaretçi
ulus matbaa
2 yıl önce

teşekkürler

Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.