SEMrush Nasıl Kullanılır? 6 Adımda SEMrush

Semrush içerisinde bulunan İçerik Pazarlaması Araçları, içeriğin ön araştırmasından üretim aşamasına kadar SEO yönünden dikkat edilecek noktalar ve içerik üretildikten sonra performans takibi için önemli konularda size yardımcı oluyor. Semrush içerik üretimi yapan bir profesyonelin veya markanın bütün iş akışını göz önünde bulundurarak bu özelliği geliştirmiştir.

➡️ Semrush ile gerçekleştireceğiniz bazı işler şunlardır:

 • Yeni bir içerik fikri oluşturma
 • İçerik konunuzla ilgilenen kullanıcıların arama sorgularını bulma
 • İlgi çekici yazı başlıkları üretme
 • Yazı konunuzla alakalı daha önce yayımlanmış olan başarılı içerikleri keşfetme
 • Üretilecek olan içeriğin kelime sayısını bulma

İçeriğinizin nasıl optimize edileceğine dair öneriler alma gibi işleri Semrush aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

➡️ Semrush ile SEO uyumlu içerik oluşturmak için izlenecek olan adımlar ise şunlardır:

 • İlham veren konular bulma,
 • Konuyu daraltma,
 • Mükemmel başlık bulma,
 • İçerik uzunluğunu ile içerik dilini optimize etme,
 • Metni SEO dostu bir hale getirme,
 • İçerik performansı takibi yapma gibi adımlara dikkat edilmelidir.

1️⃣ İlham Veren Konular Bulma

İnsanların sosyal mecralarda ilgilendikleri konulardan ilham almak için Semrush kullanımı müthiş katkı sağlıyor. Semrush araçları, içerik üretimi yapılacak konuyla alakalı en yüksek arama hacmi olan alt konuları, kullanıcıların sorduğu soruları ve başarılı yazı başlıklarını kısa bir sürede derleyebilir.

2️⃣ Konuyu Daraltma

Konuyu hangi bakış açısıyla anlatmak istediğinize karar verdiğinizde tek yapmanız gereken, Topic Research’te anahtar kelime ya da kelime öbeği aratmak olacaktır.

➡️ Alt konu başlıklarında daraltma yapabilmek için de şu yolları izlemeniz gerekecektir:

 • Konu hakkında aranan sonuçları ilk sıralarda görmek,
 • Hangi konuların tanıtımının çaba gerektirmediğini tespit etmek,
 • Konuları arama hacmi ve zorluk derecesine uygun olarak sıralatmak gibi adımları uygulayarak konu daraltması yapabilirsiniz.

3️⃣ Mükemmel Başlık Bulma

İçerik başlığınız ile seslenmek istediğiniz kitle hakkında arama sorguları eşleşirse, üretmiş olduğunuz içeriğinizin okunma ihtimali de o kadar yükselecektir. Topic Research kısmında bulunan alt kartlar, içerik üretimi yapacağınız konunuzla alakalı başlık fikirleri bulmanızda etkili bir yöntem oluyor.

4️⃣ İçerik Uzunluğunu ve Dilin Optimize Edilmesi

➡️ İçeriğin SEO ile uyumlu olması için şu detaylara dikkat edilmelidir:

 • İdeal olan içerik uzunluğunu bulmak,
 • Kullanılan dilin zorluk seviyesinin tespit etmek,
 • Google sonuçlarında içeriğin kullanıcılar tarafından kolayca bulunmasının sağlanması gibi konularda dikkatli olmak gerekir.

Bunun için de SEO İçerik Şablonu aracının kullanılması gerekecektir. Bu aracın amacı ileride oluşturacağınız içerikler hakkında SEO ipuçları üretmektir. Deneyimli olan yazarlar, hedef kitlelere uygun olan ideal anlatım dilini ve içerik uzunluğunu keşfetmenin zor olduğunu bilirler. Ancak deneyimli olmayan yazarlar ise bu konu hakkında yardıma ihtiyaç duyabilir. İşte tam bu noktada SEO İçerik Şablonu size önemli ipuçları verebilir.

5️⃣ Metni SEO Dostu Bir Hale Getirme

Semrush kullanımı ile gerçek zamanlı olarak, Google dokümanında veya WordPress blogunuzda hazırlamış olduğunuz taslağı kontrol edebilme şansına sahipsiniz. SEO Writing Assistant adlı bu araç, hazırladığınız içeriğinizin SEO ile uyumlu olup olmadığını kontrol eden bir araçtır. Bu araç, Google Dokümanlar ya da WordPress hesabınızda kolay bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda bu araç, SEO İçerik Şablonunu da kullanmanızı sağlıyor.

6️⃣ İçerik Performansı Takibi Yapma

Semrush ile içeriğiniz yayımlandıktan sonra içeriğin etkileşimini ve performansını kontrol edebileceğiniz araçlar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Content Analyzer kısmından sitenize ait olan içeriklerin LinkedIn, Facebook ve Twitter’da gerçekleşen paylaşım sayılarını görebilirsiniz. Bunun yanında Search Console ve Google Analytics hesabı aracılığıyla önemli performans metriklerini de takip etme şansı yakalayabilirsiniz.

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.