pinterest-algoritmayı-güncelliyor

Pinterest, Daha Fazla İçerik Türünü Gösterecek Algoritmayı Güncelliyor

Pinterest, yeni bir sıralama modeli kullanarak ana sayfada daha çeşitli içerik türleri göstermeyi hedefliyor.

Pinterest, belirli içerik türlerini daha sık ortaya çıkarmak için ana sayfada yeni bir sıralama modeli sunuyor.

Geleneksel olarak, Pinterest bir tıklama tahmin modeli kullanarak ana sayfadaki içeriği sıralar.

Bir kullanıcının geçmiş etkinliğe göre belirlediği şekilde tıklama olasılığı en yüksek olan pinler, ana sayfa özet akışlarında önceliklendirilir

Bu model kullanıcı etkileşimini en üst düzeye çıkarmada etkili olsa da, çeşitli içerik türlerini ortaya çıkarmak için en iyi model değildir.

Örneğin, bir kullanıcı video içeriğini hiçbir zaman tıklamazsa, ana sayfalarında asla video içeren pinler gösterilmez.

Ancak bu, yüzeye çıkarılması halinde video içeriğiyle etkileşime girmeyecekleri anlamına gelmez.

Pinterest, içerik önerilerini alakalı tutarken daha fazla içerik türünü artırma isteği ile kendini buldu.

Bu sorunu çözmek için Pinterest, ana sayfa akışı için “kontrol edilebilir dağıtım” adı verilen gerçek zamanlı bir sıralama sistemi sunuyor.

Kontrol Edilebilir Dağıtım

Pinterest, kontrol edilebilir dağıtımı “esnek gerçek zamanlı sistem” olarak tanımlıyor.

Tam bir algoritma revizyonu değil. Daha ziyade, kontrol edilebilir dağıtım yalnızca geleneksel ev besleme sıralama algoritmasından sonra uygulanacak.

Pinterest, alakalı içeriği bulmak için tıklama tahmin modelini kullanmaya devam edecek. Ardından, görüntülenen içerik türlerini çeşitlendirmek için kontrol edilebilir dağıtım modelini uygulayacak.

Kontrol edilebilir dağıtım, belirli bir içerik türünün kaç gösterim alması gerektiğine ilişkin bir hedef belirtmeyi mümkün kılar.

Örneğin, kontrol edilebilir dağıtım, kullanıcıların ev yayınlarının %4’ünün video içeriği içermesi gerektiğini belirtmek için kullanılabilir.

Bu, geçmişte feed’in yüzde kaçının video olduğunu izleyen bir sistem aracılığıyla yapılıyordu. Daha sonra sistem, bu yüzdenin belirtilen hedefe ne kadar yakın olduğuna göre içeriği artırırdı veya azaltırdı.

Bu Pazarlamacılar için Ne Anlama Geliyor?

Gerçek zamanlı bir sistem olarak, kontrol edilebilir dağıtım modeli sürekli olarak ayarlanacaktır.

Bir yandan bu, ana sayfa feed’inin kullanıcılar için bayatlamayacağı anlamına geliyor. Öte yandan, gerçek zamanlı olarak değişen bir algoritmayı optimize etmek tam olarak mümkün değildir. Belki de Pinterest pazarlamacılarına bundan uzaklaşmaları için en iyi tavsiye Pinterest’in liderliğini takip etmektir.

Pinterest, ana sayfa feed’indeki içerik türlerini çeşitlendiriyor. İnsanların yayınlarında daha fazla fırsat göstermek istiyorsanız, yayınladığınız içerik türlerini çeşitlendirin.

Örneğin, yalnızca fotoğraf yayınlıyorsanız karışıma bazı videolar veya GIF’ler eklemeyi düşünün. Bir e-ticaret perakendecisiyseniz belki bazı ürün pinleri sunabilirsiniz.

Pinterest’in belirli içerik türlerini görüntüleme hedefi her zaman değişecektir. Çok çeşitli içerik yayınlamak, Pinterest’in görüntülemek istediği anda doğru türde içeriğe sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir