grow-eklentisinde-bug

Mediavine The Grow WordPress Eklentisinde Bug

Mediavine tarafından geliştirilen WordPress eklentisi The Grow, WP Rocket ve Autoptimize eklentilerine müdahale eden birden fazla hataya sahipti. Bazı siteler bu sorun nedeniyle sıralamada bir eksiklik yaşadı.

Sayfanın üst kısmında Google sıralaması olan siteler sıralamalarını kaybetti.

Diğerleri normalde arama sonuçlarına eşlik eden zengin sonuç resimlerini kaybetti.

Bir WordPress eklentisi başka bir eklentiyle ilgili bir soruna neden olduğunda buna çakışma denir. Bu durumda olan buydu.

Grow sosyal paylaşım eklentisi ile diğer eklentiler arasındaki çakışma, yapılandırılmış verilerle ilgili sorunlara neden oldu ve Google’ın görüntüleri zengin sonuçlardan düşürmesine neden oldu.

Mediavine tarafından gönderilen bir e-postaya göre:

“WordPress Grow eklentimizi (eski adıyla Social Pug) çalıştırıyorsanız ve son birkaç gün içinde 2.12.1 veya 2.12.2 sürümüne güncellediyseniz, lütfen Grow eklentinizi 2.12.3 ASAP sürümüne güncelleyin.

Sürüm 2.12.1, WP Rocket ve Autoptimize gibi optimizasyon eklentileri de sitede çalışırken bazı durumlarda CSS görüntüleme sorunlarına neden oldu.

WP Recipe Maker eklentisini de kullanan Grow kullanıcıları için, Grow sürüm 2.12.1 ve 2.12.2, verilerin sayfaların başında Yoast aracılığıyla çıkma biçimi nedeniyle zengin snippet’leri etkileme potansiyeline sahiptir.

2.12.3 sürümümüz bu sorunu düzeltir ve sitenizdeki bu olası çakışmayı en kısa sürede çözmek için en son sürüme güncellemek önemlidir. ”

Bu Tür Bir Şey Nasıl Olur?

Her yazılım üreticisi, halka açılmadan önce yazılımlarını ideal olarak test etmelidir.

Birkaç yıl önce kötü bir güncellemede yayınlanan bir Yoast SEO hatası vardı. Yoast hatası, kullanıcıların web sitelerinin sitedeki her resim için bir web sayfası oluşturmasına ve binlerce ve binlerce ekstra web sayfası oluşturmasına neden oldu.

Yoast SEO eklentiyi bir test sitesinde test etmiş ve siteyi tarayarak test etmiş olsaydı, hemen büyük bir hatanın meydana geldiği açıkça görülecektir.

Benzer şekilde, Grow by Mediavine, müşterilerine sundukları her sürümü test etme sorumluluğuna sahiptir. Bu, bir test sitesinin taranması, Google Search Console’da hatalar için test edilmesi, eklenti çakışmalarının test edilmesi anlamına gelir.

Açıkçası, test edilecek her şey düşünülemez. Ancak bir müşterinin sıralaması söz konusu olduğunda güçlü bir test aşaması gerekir.

Google’da en üst sırada yer alan siteler bu sorun nedeniyle sıralamalarını kaybetti.

Yazılım Değişikliği Kaydı Yok

Mediavine’ın web sitesinde bir Changelog aradım ve bulamadım.

Grow by Mediavine, WordPress Eklentisi sayfasında bir değişiklik günlüğüne sahip, ancak güncel değil. Son güncellemenin tarihini iki ay önce yapılmış olarak listeler.

Sorumlu yazılım yayıncılarının çoğu, herkesin erişebileceği bir değişiklik günlüğü (Changelog) yayınlar.

Değişiklik günlüğü, bir yazılımda nelerin değiştiğini ve bu değişikliğin ne hakkında olduğunu halka bildirir. Bu yazılım yayımlama topluluğunda çok standart bir şey ve Grow için bu tür bir şeyin var olmaması garip.

Herkese Açıklama Yapılmadı

Bu konuda genel bir açıklama yok. Yalnızca gönderilen bir e-posta var.

Changelog, kamuya açık açıklama ve tweet bile yokken, neredeyse Mediavine bu konuda sessiz kalmaya çalışıyor gibi.

Ancak bu birçok insan için büyük bir sorun. Bu hatanın sessiz kalınacak bir tarafı da yok.

Her sorumlu yazılım yayıncısı ayrıca büyük hatalar hakkında genel bir açıklama yapar hatta zorunda da diyebiliriz.

Mediavine tarafından bu konu hakkında bugüne kadar yalnızca gönderilen bir e-posta var.

Grow WordPress Eklentisini Hemen Güncelleyin

Grow by Mediavine eklentisi yüklüyse, derhal 2.12.3 sürümüne güncelleyin.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir