Kullanıcıların-25inden-fazlası-İlk-Google-Arama-Sonucuna-Tıklıyor

Kullanıcıların %25’inden fazlası İlk Google Arama Sonucuna Tıklıyor

Milyarlarca arama sonucu üzerinde yapılan bir araştırma, Google arama sonuçlarının dörtte birinden fazlasının ilk organik sonucu tıkladığını tespit etti.

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, Google Arama’daki ilk organik sonucun ortalama tıklama oranı %28,5’tir.

Sistrix, kullanıcıların SERP’lerle nasıl etkileşime geçtiğini anlamak için 80 milyondan fazla anahtar kelimeyi ve milyarlarca arama sonucunu analiz etti.

Ortalama TO birinci pozisyondan sonra keskin bir şekilde düşüyor, çalışma ikinci ve üçüncü pozisyonların sırasıyla %15 ve %11 tıklama oranına sahip olduğunu buldu.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Google’daki onuncu konumun uçsuz bucaksız bir %2,5 tıklama oranı var.

Bunun ötesinde, iyi bilinen kullanıcılar nadiren arama sonuçlarının ikinci sayfasına girerler. Daha az bilinen şey, ilk on organik konum arasındaki tıklamalardaki büyük farklardır.

Bu çalışma, Google arama sonuçlarının ilk sayfasında TO’yu daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. İşte çalışmadan daha önemli bulgular, konum 1 için TO’nun %13,7 ile %46,9 arasında değişmesine neyin neden olabileceğine dair bilgiler.

Google Arama Tıklama Oranları

SEO’ların Google arama sonuçlarının TO’sunun nasıl etkilenebileceğini anlamaları özellikle önemlidir Sonuçta, birçok SEO’nun işi Google’ın ilk sayfasında içerik sıralamayı içeriyor.

Sıralamadan daha önemli olan bu sayfalara trafik çekmektir. Hiç kimse tıklamazsa ilk sayfa sonucu ne olur?

Bu, Sistrix’teki bu çalışmanın devreye girdiği yerdir, çünkü sayfadaki her bir konum tarafından üretilen trafik miktarı çılgınca değişiyor. Örneğin, #2 pozisyonundaki bir sonuç #6 pozisyonundaki bir sonuçtan ortalama 3 kat daha fazla tıklama üretecektir.

Birinci konumdaki bir sonuç, 10. konumdaki bir sıralamaya göre on kat daha yüksek bir TO kazanır.

Google’ın ikinci sayfasındaki sonuçlar, her bir konum için %1’den daha düşük bir TO’ya sahiptir. Dolayısıyla bu çalışma yalnızca arama sonuçlarının ilk sayfasına odaklanmaktadır. Bunlar, ilk sayfadaki her bir konumun TO’sunu etkileyebilecek faktörlerden bazılarıdır.

Google Arama’da Tıklama Oranını Etkileyen Faktörler

Google arama sonuçlarının TO’sunu etkileyen en büyük faktör SERP düzenidir. Sorguların çoğu geleneksel 10 mavi bağlantı SERP düzenini üretirken, bazı sorgular diğer düzen türleri oluşturur.

Şimdiye kadar atıfta bulunulan tüm veriler, 10 mavi bağlantı düzenindeki konumlara karşılık gelir. İşte diğer SERP düzenleri ve ilgili TO’ları hakkında bilgiler.

Site Bağlantılı SERP’ler

Arama sonuçlarındaki bir site bağlantıları uzantısının TO’yu artırdığı bulundu. Site bağlantıları uzantısına sahip 1. konumdaki bir sonuç %46.9’luk bir TO’ya ulaşacaktır. Bunun nedeni, belirli bir web sitesi arandığında site bağlantılarının Google tarafından gösterilmesidir. Bu nedenle, site bağlantılarına sahip bir SERP’nin en üst konumunun tüm tıklamaların neredeyse yarısını alması mantıklıdır.

Öne Çıkan Snippetler

Öne çıkan snippet’lere sahip SERP’lerin tıklama oranı, ortalamanın %5,3 puan altındadır. Çalışma, arama sonuçlarında öne çıkan bir snippet’i gösteren bir web sayfasının faydasının olmadığını belirtir.

Aslında, ilk sonuç özellikli bir snippet döndürdüğünde #2 ve #3 konumları ortalamanın üzerinde bir tıklama oranına sahiptir.

Bilgi Panelleri

Bilgi panellerine sahip SERP’ler, TO’da da isabet alır; ilk konum, %28 yerine yalnızca% 16 tıklama alır.

Çalışma, bu SERP’lerin daha az tıklama aldığını, çünkü araştırmacılar bilgi panelinde ihtiyaç duydukları yanıtları aldıklarını belirtiyor.

“İlk iki organik pozisyondaki TO, ortalamaya göre önemli ölçüde düşer. Birçok kullanıcı, aradıkları bilgileri Bilgi Panelinde buluyor gibi görünüyor – özellikle bir sayfanın her yüklenişinde akıllı telefonlarda çok zaman alıyor. ”

SERP’nin üst kısmı Google Ads ile dolu olduğunda tıklama oranı tüm pozisyonlar için ortalamanın altına düşüyor. Ancak, Google Ads düzeni, bilgi paneli düzeninden daha az organik sonuçları etkiler. Google Ads, Bilgi Panelleri olan SERP’ler için 12 puanlık indirime kıyasla TO’yu yüzde 10 azaltır.

Diğer Notlar

Bunlar, bu kapsamlı çalışma tarafından incelenen farklı SERP düzenlerinden sadece birkaçıdır.

Genel olarak, çalışma, potansiyel tıklamaları değerlendirirken dikkate alınması gereken tek faktör anahtar kelime arama hacminin olmadığını kanıtlamaktadır.

“Analizlerde açıkça görülebileceği gibi, anahtar kelimenin SERP düzeni de değerlendirmeye dahil edilmelidir – yalnızca arama hacmi ve SERP düzeni kombinasyonu gerçekçi sayıda potansiyel ziyaretçiyle sonuçlanır.”

Her Google SERP mizanpajının TO’yu nasıl etkilediğini görmek için buradaki çalışmaya göz atabilirsiniz.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir