4 Adımda Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? (Kapsamlı Rehber)

Web sitesinden hemen çıkma oranı, özellikle e-ticaret sitelerinde başarılı şekilde satış yapılabilmesi veya blog sitelerinde kullanıcı deneyimini artırılabilmesi için büyük önem taşıyan bir istatistiktir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamalarında hemen çıkma sorununa çözüm bulmak için pek çok eklenti ve ipucu kullanılabilmektedir. Web sitenizin bounce rate oranını yani hemen çıkma oranı düşürme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirerek, sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını da geliştirebilirsiniz.

➡️ Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Web siteden hemen çıkma oranı yani bilinen adıyla bounce rate, ziyaretçilerin sadece bir sayfayı görüntüledikten sonra, giriş yaptıkları web sitesinden çıkma yüzdesi olarak bilinmektedir. Hemen çıkma oranı sadece bir sayı veya istatistik olarak görülmemelidir. Çünkü web sitesindeki ziyaretçilerin harekete geçerek, e-mail listesine kayıt olması, satın alma işlemi yapması veya sitenizi sosyal medya hesaplarından görüntüleyip takip etmesi gibi işlemleri yapması beklenmektedir. E-ticaret sitelerinde satın alma işlemi yapan internet kullanıcılarının, hemen çıkma yapmadan site içinde uzun süre vakit geçirip, sosyal medya platformlarından da takibe alması, siteye duydukları güvenin ve memnuniyetin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

➡️ İdeal Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalıdır?

Başarılı hemen çıkma oranı ele alındığında sitenin hizmet türüne göre değişiklik söz konusu olabilmektedir. Fakat genelde %60 oranında hemen çıkma oranı bulunan web sitelerinin bu konuda başarılı olduğu kabul edilmektedir. Blog sitelerinde içerik bakımından kaliteli alt yapıya sahip olmalarına rağmen daha yüksek çıkma oranı görülebilmektedir. Çünkü okuyucular blog sitelerinde aradıkları yanıtları bulduktan sonra diğer sayfaları gezme eğilimi pek göstermezler. Bu durumda hemen çıkma oranının yüksek olması kaçınılmazdır. Öte yandan e-ticaret sitelerinde veya hizmet odaklı sitelerde, daha fazla seçenek sunulduğu için internet kullanıcılarını sitede tutmak daha kolaydır. Bu sayede %10 ile %40 oranında hemen çıkma oranları e-ticaret sitelerinde sık sık görülebilmektedir.

➡️ Hemen Çıkma Oranını Düşürme Yöntemleri

Aslında yapılacak birçok şey hemen çıkma oranını düşürmenize yardımcı olabilir. Nihayetinde tüm çalışmalarınız kullanıcı deneyimini artırmak üzerine olacağı için, sizin de fark edeceğiniz küçük bir hatayı düzeltmek bile hemen çıkma oranını düşürebilir. Bu yüzden, sitenizde ziyaretçi gibi dolaşmayı bir görev haline getirmelisiniz.

1️⃣ Niş ve Kaliteli Bir Web Site

Niş ve kaliteli içeriğe sahip web sitesi hemen çıkma oranlarına bakıldığında oldukça düşük seviyede oldukları görülebilmektedir. Belirli bir konunun üzerine yoğunlaşmış içerik sitelerinde tek bir konuya detaylı bir bakış açısıyla bakıldığı ve kapsamlı bilgi sunulduğu için kullanıcıların dikkatini çekmeleri daha kolay olmaktadır. Bu sayede internet kullanıcılarının peş peşe okuyacakları veya inceleyecekleri içeriklerin oluşturularak ziyaretçilerin sitede kalması sağlanabilmektedir.

2️⃣ Site İçi Bağlantılar

Web sitesi içindeki bağlantı ağı sayesinde internet kullanıcılarının araştırdıkları konu ile ilgili detaylı bilgileri bulması sağlanabilir. Böylelikle okuyucular bounce (hemen çıkma) yapmadan araştırdıkları konunun başka yönlerini ele alan sayfaları da internet sitesi üzerinde inceleyebilmektedir. Site içinde bağlantılar (linkleme) yapılarak kullanıcılara kapsamlı ve faydalı bilgi sunulabilmektedir.

3️⃣ Basit ve Kullanıcı Dostu Tasarım

Kullanıcı deneyimine uygun web teması ve tasarımı kullanılması da hemen çıkma oranını büyük ölçüde etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. İnternet kullanıcılarının istedikleri bilgiye veya ürünlere ulaşabileceklerini sağlayan ve akışa yön veren bir web tasarımının tercih edilmesi gerekmektedir. Göz yormayan ve kullanıcı deneyimini artıran temalar seçilmelidir.

4️⃣ Responsive Tasarım

Responsive web tasarım sayesinde, mobil aygıtlar üzerinden web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar da başarılı şekilde içeriklerinizi görüntüleyebilmektedir. Mobil kullanıcılarının internet dünyasında her geçen gün arttığını düşündüğümüzde SEO açısından da büyük avantaj sağlayan responsive tasarım özelliklerinin web sitenizde mevcut olmasına dikkat edilmelidir. İçeriklerin takip edilmesini kolaylaştıran bu tür ince detaylara dikkat ederek hemen çıkma oranı düşürme işlemlerini de başarıyla tamamlayabilirsiniz.

➡️ Kapanış

Bu yazımızda hemen çıkma oranı nedir, ideal hemen çıkma oranı nedir, hemen çıkma oranı nasıl düşürülür gibi soruları cevapladık. Bu soruların kısa hali aşağıda yer almaktadır.

[wp-faq-schema accordion=1]

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aytmatov
Ziyaretçi
2 yıl önce

Haber siteleri gibi saçma sapan, bilgi vermeyen içerikler girersek çıkma oranı muhtemelen artar. Tabii buna rağmen haber sitelerine bir şey olmuyor orası ayrı 🙂

Görkem CAN
Ziyaretçi
2 yıl önce

Kaliteli içerik ve görsellerle ilerlemek gerekir. İçerikleri bütün olarak düşünürsek videolar, infografikler, kaliteli görseller yazıyı çekici hale getirecektir.

Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.