arama-bir-bilim-değil

Google’dan John Mueller: “Arama Bilim Değildir”

Google’ın Kayıt Dışı Arama podcast’inin son bölümünde, arama ekibi sıralama faktörlerinin önemini tartıştı.

Google’dan John Mueller, SEO uzmanlarına arama sıralamasına bir bilim olarak bakmamalarını, mutlak doğru veya yanlış olmadığını söyledi.

Mueller, Google’ın Kayıt Dışı Arama podcast’inin üçüncü bölümünde bu konuda uzun süre konuştu.

Google’dan Gary Illyes ve Martin Splitt’in de eşlik ettiği Mueller, insanların sıralama faktörlerine karşı tutumunu gördüğü kusurları detaylı bir şekilde tartıştı.

İşte Google Arama ekibinin arama sıralamaları hakkındaki tartışmalarından bazı önemli noktalar.

John Mueller Sıralama Faktörleri Üzerine

Sıralama faktörleri söz konusu olduğunda Mueller’in iki zihin çerçevesi vardır:

  • Bir: Arama bir bilim değildir
  • İki: Zamanla işler değişebilir

Bir sıralama faktörünün diğerine kıyasla gücü gibi, tek tek bileşenlere takıntı yapmak kusurlu bir yaklaşım olacaktır.

Mueller, istenen sonucu elde etmenin birden fazla yolu olabileceğini altını çizerek belirtiyor. Her sitenin aynı planı takip etmesi o site için verimli olmayacaktır.

“Hangi sayfanın hangi sorgu için sıralanması gerektiği konusunda mutlak bir gerçek olmadığının akılda tutulması gerektiğini düşünüyorum…

Bu nedenle, her sitenin aynı şeyi yapması gerekmez, bunun yerine oraya ulaşmak için birden fazla yol vardır ve nihai sonuca ulaşmak için sadece bir sıralama faktörünü körü körüne takip etmek zorunda değilsiniz. ”

Arama sıralamasında ‘bir’ karar faktörü yok

İşaret edebileceğiniz bireysel bir sıralama faktörü yoktur ve bunun diğerlerinin üzerinde belirleyici faktör olduğunu söyledi.

Mueller, sürekli olarak diğerlerinden daha fazla ağırlık taşıyan tek bir faktör bile olmadığını söylüyor.

Bir sıralama faktörü, bir sorgu için hatırı sayılır ağırlık taşıyabilir ve başka bir sorgu için önemli bir faktör olmayabilir.

“Ayrıca, bu büyük ağdaki herhangi bir özel faktörün belirleyici faktör olduğu veya bu faktörün %10’luk bir rol oynadığını söyleyebilirsiniz, çünkü belki bazı siteler için, bazı sorgular için, bir rol geçerli olabilir.

Ve belki de diğer sitelerin, diğer sorguları için bu belirleyici faktördür. Bunları nasıl bir arada tutacağımızı söylemek gerçekten zor. ”

Çeşitli faktörler için optimize edin

Arama sonuçlarında istikrarlı bir pozisyonu garanti etmenin bir yolu olmasa da Mueller, SEO uzmanlarının yapabileceği en iyi şeyin web sitesini çeşitli faktörler için optimize etmek olduğunu söyledi.

“… Bir web sitesinin, hiç garanti edilmeyen sabit bir konumda kalmanın en iyi yolu, üzerinde çalıştığınız çok çeşitli faktörlere sahip olduğunuzdan emin olmak ve bu çeşitliliğinizi korumaktır.”

Google, kullanıcı geri bildirimlerine çok önem veriyor

Gary Illyes, Google’ın algoritmasını şekillendirirken kullanıcı geri bildirimlerini dikkate aldığını söyleyerek tartışmaya ekledi.

Tüm algoritma güncellemeleri yayınlanmadan önce gerçek kullanıcılar üzerinde test ediliyor. Testler, bir kullanıcı grubunun yeni algoritmayı aldığı ve başka bir grubun almadığı canlı denemeler yoluyla gerçekleştirilir. Ardından Google, yeni sonuçlara nasıl tepki verdiklerine bağlı olarak güncellemenin kullanıcılar için iyi veya kötü olup olmadığına karar verecektir. Bu yol ile kullanıcılara en iyi sonuçları vermeyi amaçlar.

“Yine de, algoritmayı şekillendirmek için oldukça fazla kullanıcı geri bildirimi aldığımızı da eklemek isterim çünkü yeni lansmanları değerlendirdiğimizde, önce insanlar üzerinde test edilir.

Hemen hemen tüm lansmanlar – gerçek kullanıcıların yeni algoritmayı veya algoritmanın bir parçasını arama sonuçlarına aldıkları ve farklı sonuçları, farklı sıralı sonuçları görebildikleri canlı deneyler olsun.

Ardından, lansmanın iyi mi kötü mü olduğunu anlamak için tıklamalar gibi şeylere, yeni sonuçlara nasıl tepki verdiklerine bakıyoruz. ”

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir