googlebot-alisveris-sepetlerine-urun-ekliyor

GoogleBot Alışveriş Sepetlerine Ürün Ekliyor

Terk edilmiş alışveriş sepeti metriklerini iki kez kontrol ettiğinizden emin olun; şişirilmiş olabilirler.

Wall Street Journal Çarşamba günkü haberine göre, bir Google Botu e-ticaret sitelerinin alışveriş sepetlerine ürün ekliyor. Satıcılar, John Smith adında bir “seri alışveriş sepeti terk ediciden” şikayet ediyorlar. John’un bir Google botu olduğu ortaya çıktı. Bir Google sözcüsü, Wall Street Journal’a, bir kullanıcı sepete bir ürün eklediğinde ürün sayfalarında görülen fiyatlandırmanın yansıtılmasını sağlamak için sistemler oluşturduğunu söyledi.

GoogleBot alışverişi. Google, Search Engine Land’e yaptığı açıklamada, “Tüketicilerin satıcılarımızdan doğru fiyatlandırma bilgileri almasını sağlamak için otomatik sistemler kullanıyoruz.” Dedi.

Ürün özet akışlarını Google Merchant Center’a yükleyen satıcılar bunu gerçekleştirmeyebilir, ancak Hizmet Şartları’nı kabul ettiğinde Google’ın botlarının sitelerini fiyat doğrulamaları için taramasını kabul ederler. Bot, feed’deki fiyatın ürün sayfasındaki fiyatla ve ürünün sepete eklendiğinde aynı olup olmadığını kontrol etmek için tasarlanmış.

Bu otomatik sistem, fiyatlandırma doğrulamalarını geçmeyen öğeleri onaylamaz.

Terk edilmiş sepetler. Google, bunun satıcı ve e-ticaret sitelerinin sahipleri için sorunlara neden olabileceğinin farkında. Google, WSJ’ye şunları söyledi: “Bu bazen, satıcıların, sistemimizin test edilmesi sonucunda görüntülenen fiyatların ödeme sırasındaki fiyatla eşleşmesi nedeniyle terk edilmiş sepetler görmesine yol açar.” Bu veriler, e-ticaret sitesi sahiplerinin terk edilmiş alışveriş sepeti metrikleriyle karıştırılarak gerçekte olduğundan daha yapay görünmelerini sağlayabilir.

Engelleyebilir miyiz? Google Alışveriş’e katılmak veya ürünlerinizi Google genelindeki arayüzlerde göstermek istiyorsanız, hayır. Google’ın Google Merchant Center için kendi hizmet şartları, Google’ın sitenizi taramasına izin verir. Bununla birlikte, sitenin robots.txt dosyası aracılığıyla tarama hızını kontrol etmek mümkündür.

Google, karışıklığı önlemek için bu otomatik sistemlerin gelecekte satıcı web siteleriyle nasıl çalışacağını netleştirmek istediğini söyledi. E-ticaret sitenizde boş sepetler fark ettiyseniz bu Google’ın bir botu olabilir.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir