google gizlilik ihlalleri davaları

Google, Gizlilik İhlalleri İçin Yeni Dava İle Karşı Karşıya

Google, Android uygulamaları yoluyla gizlilik ihlallerini iddia eden bir sınıf davasıyla vuruldu. Davacılar, Google’ın kullanıcıları verileri üzerinde yanlış kontrol izlenimiyle yanlış yönlendirdiğini iddia etmektedir.

Dava, Google’ın gizlilik denetimlerinin sahte olduğunu ve Google’ın yasadışı bir şekilde gizli bilgileri ele geçirdiğini ve sattığını iddia ediyor. Davacılar ayrıca Google’ın gizlilik denetimlerinin Google’ın hassas çevrimiçi etkinlik bilgilerini toplamasını ve satmasını engellemediğini iddia etmektedir. Dava, Google’ın gizlilik ayarlarından bağımsız olarak özel bilgilere erişmeye devam ettiğinin kanıtı olarak tanımladığı şeyi sunuyor.

Davanın tam açıklaması:

CLASS ACTION FOR
(1) FEDERAL WIRETAP VIOLATIONS, 18 U.S.C. §§ 2510, ET. SEQ.;
(2) INVASION OF PRIVACY ACT VIOLATIONS, CAL. PENAL CODE §§ 631 & 632;
(3) INVASION OF PRIVACY;
(4) COMPREHENSIVE COMPUTER DATA ACCESS AND FRAUD ACT, CAL. PENAL CODE § 502.

Google’ın Gizlilik Denetimleri Olduğu İddia Edildi

Dava, Google’ın sağladığı gizlilik kontrollerinin bir aldatmaca olduğunu iddia ediyor. Google’ın gizlilik denetimlerinin, tüketicilerin yaptığı seçimlerden bağımsız olarak Google’ın veri toplamasını durdurmadığını iddia ediyor.

“Google’ın gizlilik vaatleri ve güvenceleri açık yalanlardır.

…Google aslında tüketicilerin gizliliklerini korumak için hangi güvenlik önlemleri veya “gizlilik ayarları” ne aldıklarına bakılmaksızın tüketici mobil uygulaması tarama geçmişi ve etkinlik verilerini yakalar, izler, toplar ve satar. ”

Google, Kullanıcı Gizliliğini İhlal Edecek Uygulamalardan Nasıl Kaldı

Davacılar, Google’ın reklam platformları, Google Play’de tanıtım ve Google Analytics gibi diğer hizmetlere katılmak için üçüncü taraf Android uygulamalarının Google’ın Firebase SDK’sını (yazılım geliştirme kiti) kullanması gerektiği yönündeki şikayetlerinde belirtmektedir.

Firebase SDK’sının Google’ın uygulama etkinliğini “durdurmasına” izin verdiğini iddia ediyorlar. Bu uygulama etkinliği verilerinin kime çıkacağınızı, nerede yediğinizi, hangi siteleri ziyaret ettiğinizi, hobilerinizin neler olduğunu ve nerede tatil yaptığınızı ortaya çıkarabileceğini söylüyorlar.

Dava, bir kişi hakkındaki bu bilgi topluluğunun sadece bir gizlilik ihlali olmadığını, aynı zamanda bir kişisel güvenlik için bir tehlike oluşturduğunu, çünkü bir suç veya haydut hükümet kuruluşu gibi kötü bir aktörün bu bilgilere erişebileceğini söylüyor.

“Google’ın uygulamaları tüketicilerin gizliliğini ihlal ediyor; kasıtlı olarak tüketicileri aldatıyor; Google’a ve çalışanlarına bireylerin yaşamları, ilgi alanları ve uygulama kullanımları hakkında ayrıntılı bilgi edinme gücü verin; Google’ı, bireylerin gizliliğini, güvenliğini veya özgürlüğünü baltalamak isteyen herhangi bir hükümet, özel veya suçlu aktör tarafından “tek elden alışveriş” için potansiyel bir hedef haline getirin. “

Dava, gözetim seviyesinin George Orwell’in hayal ettiği her şeyin ötesinde olduğunu iddia ediyor:

“Google kendisini George Orwell’in hayal bile edemeyeceği kadar ayrıntılı ve geniş bir şekilde hesaplanamaz bir bilgi hazinesi haline getirdi.”

Google Gizlilik Politikasını Onurlandırmıyor mu?

Dava, Google’ın küresel Gizlilik Politikasını, Google’ın bir şeyi nasıl söylediğini, ancak başka bir şeyi nasıl yaptığını gösteren bir örnek olarak göstermektedir.

Bu, Google’ın teklif ettikleri gizlilik politikasının bir parçasıdır:

“Hizmetlerimizi kullandığınızda, bilgileriniz konusunda bize güveniyorsunuz. Bunun büyük bir sorumluluk olduğunu biliyoruz ve bilgilerinizi korumak ve sizi kontrol altına almak için çok çalışıyoruz.

… [A] hizmetlerimizi geçin, ne topladığımızı ve bilgilerinizin nasıl kullanıldığını kontrol etmek için gizlilik ayarlarınızı yapabilirsiniz. ”

Dava, tüketicilerin vaatlerini kontrol etmesine izin vermek için yukarıdaki vaatlerin doğru olmadığını iddia ediyor.

“Google, tüketicilerin gizliliklerini korumak için hangi güvenlik önlemlerine veya“ gizlilik ayarlarına ”baktığından bağımsız olarak tüketici mobil uygulaması tarama geçmişini ve etkinlik verilerini keser, izler, toplar ve satar.”

Google Üçüncü Taraf Uygulamaları Üzerinden Gizliliği İhlal mi Ediyor?

Şikayet, bir Android kullanıcısının Google tarafından casusluk yapmaktan kaçınamayacağını iddia ediyor. Üçüncü taraf uygulamalarının Google’ın bir kullanıcıya en özel ve samimi bilgileri gözetlemesini sağladığını belirtir.

Dava Google’ı bir Röntgenci ile karşılaştırıyor

Dava, Google’ı tanımlamak için Voyeur kelimesini kullanıyor. Röntgenci kullanmak için güçlü bir kelimedir. Bir röntgenci, başkalarının mahremiyetini ihlal etmekten yasadışı zevk alan bir kişidir.

Dava, Google’ın başkalarının gizliliğini ihlal etmekten yasadışı bir hazine elde ettiğini iddia ediyor. Google’ın, kullanıcılara bir gizlilik cephesi sunarken bir Android uygulaması kullanan herkesin özel ve hassas bilgilerini toplayıp satarak kendini zenginleştirdiğini iddia ediyor.

Dava Delil Sunuyor

Davacılar, Google’ın bilgi toplamamayı vaat etmesine rağmen, Google’ın bu bilgileri topladığı ve depoladığı kanıtı olduğuna inandıkları şeyi sunduklarını söylüyor.

Google’ın DV360 hizmetinin, Google’ın pazarlamacıların yararına hiper kişiselleştirilmiş bilgileri topladığını ve metalaştırdığını kanıtladığını söylüyorlar.

Google DV360, Google Display & Video 360 için bir referanstır. Google, programın Google ve üçüncü taraflar tarafından toplanan kullanıcı bilgilerine erişim izni verdiğini belirtir.

Google, Google’ın sattığı kullanıcı bilgilerinin erişimini ve ölçeğini şu şekilde tanımlar:

“Kitle profili analizi, seçili kitlenizin kompozisyonunu Display & Video 360’taki diğer kitlelerle (ör. Google verileri, İş Ortağı verileri ve erişiminiz olan diğer veri kümeleri) çakışmasına göre anlamanıza olanak tanır.

En kalifiye kullanıcılarınızın (belirli bir ülke, bölge, DMA veya posta kodu dahilinde) nerede olduğunu hızlı bir şekilde değerlendirmek için Coğrafi dağıtım analiz aracını kullanın, ardından kampanyanız için hedefleme ayarlarını uygun şekilde optimize edin. ”

Google’ın Gizlilik Sorunu

Google’ın iş modeli, özellikle Avrupa’da olmak üzere yıllardır gizlilik ihlali sorunlarına saldırı altındadır. Bu, tekelci avantajların kötüye kullanılması ile ilgili araştırmalara ek olarak yapılır.

Gizliliğin dünya çapında önemli bir endişe kaynağı olduğu açıktır. Tarayıcıların üçüncü taraf çerezlerini nasıl ele aldıkları zaten Google’ın web üzerindeki kullanıcıları izleme yeteneğini baltalıyor.

Bu önemli bir dava. Nasıl oynandığı, Google’ın İnternet kullanıcılarının özel köşelerine erişimi üzerinde etkili olabilir.

 

 

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir