Google-CEOsu-Şirketin-Devamlı-Başarısının-Garantili-olmadığını-söyledi

Google CEO’su Şirketin Devamlı Başarısının Garantili Olmadığını Söyledi

Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin pazar hakimiyetine ilişkin bir soruşturma kapsamında ABD Kongresi’nden önce ifade verdi.

Amazon, Apple, Facebook ve Google CEO’ları bugün her şirketin pazar hakimiyeti hakkında bir duruşma sırasında ABD Kongresi’nden önce ifade verdi.

Parti hatlarında, bu şirketlerin kendi pazarlarında çok fazla güç elde bulundurması endişesi var.

Bir yıl süren iki partili soruşturma, teknoloji devlerinin CEO’larının soruları video konferans yoluyla cevaplayacağı bugünkü duruşmaya yol açtı.

Özellikle Google’la ilgili olduğu için Kongre, arama, dijital reklamcılık ve her iki alandaki rakiplerinin önünde kendini tercih ettiği yönündeki hakimiyeti hakkında cevaplar istedi.

ABD Ev Yargısı Antitröst, Ticaret ve İdare Hukuku Alt Komitesine yaptığı açıklamada, Google CEO’su Sundar Pichai şirketi için olumlu bir resmini çiziyor.

Google’ın dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sağladığı avantajları vurgulamakta:

“… Pandemi sırasında bağlantıda kalmak için G Suite for Education’ı kullanan 140 milyon öğrenci ve öğretmenden… Google ile Grow aracılığıyla dijital beceriler kazanan 5 milyon Amerikalıya… en hızlı rotayı bulmak için Google’dan yardım isteyen herkese YouTube’da nasıl yeni bir yemek pişireceğinizi öğrenmeye hazırlanıyor. ”

Pichai’nin açıklaması ayrıca Google’ın iş yaratıcısı ve araştırma ve geliştirmeye yatırımcı olarak etkisi ile ilgili noktalar da içeriyor.

Google’ın en popüler ürün ve hizmetlerinin ücretsiz olmasından da bahsedilmektedir:

“Katkıda bulunmamızın bir yolu yardımcı ürünler oluşturmaktır. Araştırmalar, Arama, Gmail, Haritalar ve Fotoğraflar gibi ücretsiz hizmetlerin ortalama Amerikalılara yılda binlerce dolar kazandığını buldu. ”

Pichai, Apple CEO’su Tim Cook’u içeren bir duruşmada apropos olan Android akıllı telefonların uygunluğunu getirmeyi kesinlikle unutmadı.

“Android gibi açık platformlar başkalarının yeniliklerini de destekliyor. Android’i kullanan binlerce mobil operatör, bize herhangi bir lisans ücreti ödemeden kendi cihazlarını inşa ediyor ve satıyor. Bu, milyarlarca tüketicinin, bazıları 50 ABD dolarından daha düşük bir fiyata son teknoloji akıllı telefonlar sunmasını sağladı. ”

Bu, CEO’nun şirketlerini antitröst iddialarına karşı savunurken söylemesini beklemediğiniz bir şey değildir.

Ancak Pichai’nin ifadesinin sonuna doğru daha beklenmedik bir açıklama yapıldı.

Google’ın Geleceği Belirsiz Mi?

Pichai yaptığı açıklamada Google’ın pazar hakimiyetine ve gelecekte baskın olmaya devam edip etmeyeceğine hitap ederek,

“Tıpkı Amerika’nın teknoloji liderliğinin kaçınılmaz olmaması gibi, Google’ın başarısının devam etmesi garanti edilmez. Her gün yeni rakipler ortaya çıkıyor ve bugün kullanıcılar her zamankinden daha fazla bilgiye erişebiliyor. Rekabet bizi yenilik yapmaya itiyor ve aynı zamanda herkes için daha iyi ürünler, daha düşük fiyatlar ve daha fazla seçenek sunuyor. ”

On yılı aşkın bir süredir sesin geleceği konusunda belirsiz olan bir şirketin CEO’sunu duymak bir sürpriz olarak geliyor.

Google’ın öngörülebilir geleceğe hâkim olmaya devam edeceğine dair hiçbir belirti yoktur.

Pichai, yalnızca şirketinin rakiplerine karşı dayanıklı olmadığını söylerken Google’ın pazardaki hakimiyeti konusundaki endişeleri hafifletmeye çalışıyor olabilir.

Kongre, Google’ın rakiplerine ivme kazanmadan önce rakiplerini boğucu bir ortam yarattığını iddia etse de.

Duruşmanın sonucu Pichai’nin onları başka türlü ikna etmeyi başarabildiğinin bir göstergesi olacaktır.

Kongre Bundan Ne İstiyor?

Kongre, ABD Adalet Bakanlığı tarafından Google, Facebook ve Amazon gibi çevrimiçi platformlar için uzun süredir yasal korumaları yürürlükten kaldırma baskısı altındadır.

Bu şirketler şu anda insanların platformlarında yayınladıklarına ilişkin herhangi bir yasal sorumluluktan muaftır ve DOJ bunun değişmesini istemektedir.

Nihayetinde, DOJ’un istediği şey bu şirketlerin parçalanması ve böylece güçlü olmamalarıdır. Ama bunun olması muhtemel değil.

Daha muhtemel olan, mevcut rekabet politikalarında ve asırlık antitröst yasalarında değişiklik yapılmasıdır.

Kongre duruşması halen devam etmektedir.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir