bot-trafik

Google Analytics Uygulama + Web Bot Trafiğini Filtreleyecek

Google Analytics güncellemesiyle, bot trafiği Web + Uygulama mülklerine ilişkin raporlardan otomatik olarak filtreleyecek.

“Uygulama + Web özelliklerinde, botlardan ve örümceklerden (bot trafik) gelen trafik otomatik olarak ayrılacak. Bu, Analytics verilerinizin mümkün olduğunca bilinen botlardan gelen trafikleri içermemesini sağlar. ”

Bu haber ilk olarak Twitter’da Charles Farina tarafından paylaşıldı:

Google, bot trafiğini, dahili araştırmaların bir kombinasyonunu ve Etkileşimli Reklamcılık Bürosu (IAB) tarafından sağlanan Uluslararası Örümcekler ve Botlar listesini kullanarak tanımlar.

Web + Uygulama özelliklerinden gelen bot trafiğinin otomatik olarak filtrelenmesi artık varsayılan olarak etkin ve kapatılamaz.

Google, site sahiplerinin ne kadar bot trafiğinin hariç tutulduğunu göremeyeceğini de belirtti.

Google’ın neden birden fazla Web + Uygulama mülkü için bot trafiğini azaltmaya karar verdiğinden bahsedilmedi.

Google ayrıca site sahiplerine neden ne kadar bot trafiği aldığını göremedikleri hakkında da bir şey söylenmedi.

Varsayılan olarak site trafiğini filtrelemek, site sahiplerinin aksini seçmesine izin vermeden, diğer GA mülkleri için bot filtrelemenin nasıl ele alındığının dikkate değer bir kontrastıdır.

Google Analytics’te Bot Filtreleme

Bot filtreleme, Google Analytics’teki normal web mülkleri için kullanılabilir, ancak site sahiplerinin manuel olarak açması gereken bir ayardır.

Site sahipleri, verilerini bot trafiği olan ve olmayan trafikle karşılaştırmak için Google Analytics’te ayrı göstergeler de ayarlayabilir.

Google, bot trafiği konusunda genellikle daha şeffaftır ve site sahiplerine istedikleri gibi filtreleme esnekliği sağlar.

Web + Uygulama Özellikleri Nedir?

Google Analytics’teki Web + Uygulama mülkleri, geçen yaz tanıtıldı yani oldukça yeni.

Özellikle mobil uygulamaları olan web siteleri için yapılmıştır. İki platformdaki kullanıcıların hareketlerini izlemek için tasarlanmıştır.

Web + Uygulama özellikleri ile site sahipleri, uygulama ve web sitelerindeki verileri tek bir yerde ölçebilir. Mülkler, tek bir mülkteki uygulamalar, web siteleri ve web uygulamalarında 50’ye kadar veri akışını destekleyebilir.

Bu veriler, örneğin, uygulamanızda kaç kullanıcının kullandığını ve ardından bir satın alma işlemi yapmak için web sitenizi ziyaret ettiğini görmek için kullanılabilir.

Site sahipleri ayrıca, kullanıcıların web siteleriyle uygulamalarıyla nasıl etkileşimde bulunduklarını hızlı bir şekilde karşılaştırmak için Web + Uygulama özelliklerini kullanabilir.

Bu mülkler tanıtılmadan önce site sahipleri, uygulama ve web sitesi katılımını ölçmek için birden fazla uygulama kullanmak zorunda kaldı. Artık her şey Google Analytics’te yapılabiliyor.

Bir mülke kaç veri akışı bağladığınıza bağlı olarak, botsuz trafikteki fark sizin için önemli olabilir.

Bu nedenle, aydan aya verileri analiz ederken bunu aklınızda bulundurun.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir