google-ban

Google Ads, Casus Ürünleri ve Yazılımlarını Yasaklıyor

11 Ağustos’tan itibaren Google Ads, “casus yazılım ve gözetim teknolojisi” nde tasarlanan her şeyin reklamını reddedecek.

Bu yılın 11 Ağustos’undan itibaren Google Ads, “casus yazılım ve gözetim teknolojisi” nde tasarlanan her şeyin reklamını reddedecek. Teknik olarak Dürüst Olmayan Davranışı Etkinleştirme politikasının bir güncellemesidir ve hem arama hem de alışveriş için geçerli olacaktır.

Dürüst Olmayan Davranışı Etkinleştirme Politikası Nedir?

Tarihsel olarak, politika birçok biçimde sahtekârlığa odaklanmıştır, ancak çoğunlukla başkalarını yanıltan veya kullanıcıların fiziksel nesnelere yetkisiz erişmesine izin veren şeyler olarak sınıflandırabiliriz.

Özellikle bu amaç doğrultusunda alıntı yaptıkları hizmetler:

 • sahte pasaportlar
 • sahte dereceler veya diplomalar
 • ulusal kimlik için olanı taklit eden numaraların satılması
 • uyuşturucu testini geçmeye yardımcı şeyler
 • sınav veya kağıt yazma hizmetleri
 • geçersiz tıklamalar
 • geçersiz yorumlar
 • sahte sosyal medya desteği

Verdikleri yetkisiz erişim örnekleri şunları içerir:

 • hacklemek
 • radar sıkıştırma teknolojisi
 • trafik sinyal değiştiricileri
 • Telefon / telefon dinleme

Yeni kural en çokta tuzak kurmayı önleme alanı ile ilgili.

Bildirime Özgü Ürün Türleri

Google, verilen listenin ayrıntılı olmadığını belirtirken, bunun tam olarak ne için geçerli olacağına ilişkin örnekler ve uyarılar verdi.

Google, “samimi iş ortağı gözetimi” için kullanılan casus yazılım ve teknolojilerin yasaklanacağını belirtti. Örnekler; metinleri, telefon görüşmelerini ve internette gezinmeyi izleyen yazılımlar olarak verildi.

Ayrıca, rızası olmadan casusluk yapma amaçlı GPS izleyicileri veya rızası olmadan casusluk amacıyla pazarlanan kameralar / kaydediciler gibi donanımları da içeriyor.

Bu kuralın istisnaları, özel araştırma hizmeti reklamlarına ve ebeveynlerin reşit olmayan çocukları izlemesi için üretilen ürünlere izin verir.

İhlal Nedeniyle Atılan Adımlar

İhlaller hesabın derhal askıya alınmasına neden olmaz. Bunun yerine Google, askıya alınmadan en az 7 gün önce bir uyarı yayınlayacaktır, bu nedenle reklamverenin kurallara uymak için zamanı olmuş olacak.

İzlenecek Gri Alanlar

Google’ın bunu nasıl uyguladığı izlemek ilginç olacak. Görüşme olmadan bir şeyin olabileceğini kaydeden reklamverenlerin Alışveriş feed’inden söz konusu içeriği kaldırması kadar basit olacak mı?

Markalar, uyumluluğun bir ana gözetim öğesi olduğunu belirtmek için tamamlayıcı yayınlar kullanacak mı? URL, alan adında “casus” olarak nitelendirildiğinde kötü bir etkisi olacak mı?

Bunun Daha Büyük Bir Etkisi Olur Mu?

Şüphesiz, reklamverenler ürünlerini bu yeni ortamda satmaya devam etmek için alternatifleri test edecekler.

Bu aynı zamanda birçok farklı ürün türü taşıyan perakendecilerin dikkat etmesi gereken bir şeydir. Amazon gibi yerler listelerini buharlaştıracak, ancak bir oyun planı bulmak için bir aydan az bir süre var. Yani eğer bu tarz şeylerin satışı ile ilgileniyorsanız iyi ve yeni bir pazarlama stratejisine gitmeniz gerekiyor.

Şüphesiz, şeffaflık ve mahremiyet için devam eden mücadele şimdi pazar yerlerini hedef aldı ve geliyor. Alışveriş gibi büyük bir kanalın muhtemelen ürün keşfi için masadan çıkmasıyla, perakendecilerin ve markaların uyum sağlaması gerekecek.

Bunun, perakendecilerin kendileri üzerindeki bu tonu ve baskıyı bu ürün serilerine sıkı bir şekilde bakmaları ve ürün serilerinde ne yaptıkları ve taşımadıkları hakkında dahili olarak kararlar vermeleri olasılığı da var.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

One Response

 1. Google özellikle youtube’ta reklam engelleyiciler yüzünden büyük zarara uğruyor acaba bu zararlarını böyle yaparak mı engellemek istiyorlar veya bunu yapınca amaçlarına ulaşacaklar mı orası meçhul…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir