4 Soruda Featured Snippets Nedir? Nasıl Yapılır?

featured snippets nedir

Günümüzde insanlar teknoloji ile iç içe yaşarlar. Teknolojik gelişmeler insanlara bir takım kolaylıklar ve ileriye doğru gelişimler sağlar. Teknolojik anlamda insanların her alanda yararlandığı gelişmelerin başından internet gelir.

İnternet olmadan zaten birçok teknolojik aletin kullanılabilme ihtimali neredeyse yoktur. İnternet kullanırken en fazla tercih edilen arama motorlarından birisi de Google olmaktadır. Google kullanılırken bilinmesi gereken önemli kavramlar vardır. Bu kavramlar bilinir ise verim almak daha kolay hale gelir. Buna göre Google de yer alan işletim sistemleri arasında bulunan kavramlardan birisi de featured snippets olmaktadır. Yine insanların merak ettiği durum ise featured snippets nedir? Nasıl yapılır olmaktadır.

Featured Snippets Nedir?

sıfırıncı sıra -position zero

Google’u kullanırken farkında olmadan yararlandığımız kavramlardan birisi de featured snippets olmaktadır. Buna göre Google arama motorunda arama yaptıktan sonra arama sonuçlarında ortaya çıkan ve en üstte yer alıp bur kutu içinde bulunan ve görünen sayfalar featured snippets olarak tanımlanır.

Featured snippets kavramının bir diğer adı ise position zero olarak da bilinir. Bu kavramın dilimizde ki karşılığı ise sıfırıncı sıra olarak kabul edilir. Sonuçta Google araması sonucunda ortaya çıkan sonuçlar featured snippets sayesinde özel bir yazılım aracılığı ile kutunun içerisinden okunabilmek gibi bir imkan sağlar. En nihayetinde de arama yapan kişiler aradıkları içeriklere çok daha hızlı bir şekilde ulaşırlar.

Featured snippets kavramı yakın tarihlerde aktive edilmiş ve kullanıma açılmış bir hizmettir. Yine bu kavramın en popüler olmaya başladığı dönem ise 2017 yılıdır. Aranılan şeye daha hızlı bir ulaşım imkanı sağlayan featured snippets kutucuğunun içerisinde bir takım kolaylaştırıcı bilgiler bulunur.

Featured Snippets Kutucuğunda Neler Yer Alır?

featured snippets

Google ile yapılan aramaları kolaylaştıran aracı bir hizmet olan featured snippets kavramı içerisinde bir takım bilgiler yer alır. Bu bilgiler aranılan konu ile alakalı olmaktadır ve bir kutucuk içerisinde sunulur.

Featured snippets kutucuğunda yer alan kolaylaştırıcı bilgiler arasında;

  • URL
  • İçerik özeti
  • İlgili sayfanın linki
  • Başlık mevcuttur.

Bu bilgiler ile daha hızlı sonuç almak, featured snippets’in ana amacıdır.

Featured Snippets Nasıl Çalışır?

Featured snippets sisteminden verim alabilmek için nasıl çalıştığını bilmek gereklidir. Featured snippets’deki özet bilgiler, ilgili web sitesinin sayfasından alınır. Bu durumda arama sonuçları içerisinde en üstte yani sıfırıncı sırada yer alır ve içeriğin olduğu sayfa ilgili kişinin ya da kişilerin dikkatini çeker.

Bu sistem kullanıcıların ilgisini çekmeyi ve en doğru sayfaya yönlendirmeye amaç edinir. Aranılan konu ile alakalı olan tüm web sayfaları Googlebot tarafından taranır. Bu şekilde ilgili kişinin aradığı konu ile alakalı olan tüm içerikler kullanıcıya sunulur. Bu tarama esnasında cevap kutucukları kullanıcı deneyimlerine göre sıralanır.

Yani sayfadan daha önceden yararlanan kişilerin deneyimleri, sonrası için önemlidir. İçerik değerlendirmesine herhangi bir müdahale ise söz konusu olmamaktadır. Bu durumda tüm yetki ve değerlendirme tamamen Google’a aittir. Web sayfasının rakiplerine göre daha iyi bilgi içermesi, doğru bilgiyi vermesi, doğru stratejiyle featured snippets alanına hazırlık yapılması, featured snippets’li rakibini sıfırıncı sıradaki sonucunu ele geçirmesine imkan sağlar.

Featured Snippets Ne İşe Yarar?

Google da arama yapan kişilerin arama sorgusuna tam anlamı ile yanıt verebilecek kapasitede olan içeriklerin sonuç sayfasının üst kısmında bir kutucuk içerisinde belirtilmesi ile;

  • Tıklama oranının artışına
  • Web sitesinin deneyimlenmesine
  • Trafik artışına
  • Marka tanıtımına neden olur.

İşlevi bu şekilde kabul edilir.

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Askerlik
Ziyaretçi
2 yıl önce

Açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş. Featured snippet hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlatmışsınız. Google’ın son güncellemesi ile birlikte featured snippet kısmına kişisel sitelerden ziyade, haber siteleri oturdu. Bakalım son durum ne olacak…

Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.