facebooka-unilever-reklam-boykotu

Facebook Reklam Boykotuna Unilever’de Katıldı

Daha fazla reklamveren Facebook’un içerik politikalarında değişiklik istiyor ve Facebook’a en acı verecek yerine vuruyorlar: cüzdanlarına. Unilever’de bu listeye katıldı.

Yeni kurulan #StopHateforProfit koalisyonu Facebook’a ciddiyetini göstermeye başladı: CPG devi Unilever, tüm Facebook reklam harcamalarını Temmuz ayına kadar askıya aldı.

“Sorumluluk Çerçevemiz ve ABD’deki kutuplaşmış atmosfer göz önüne alındığında, şu andan itibaren en azından yıl sonuna kadar, Facebook, Instagram’da marka reklamı yapmayacağımıza karar verdik. Şu anda bu platformlarda reklamlar insanlara ve topluma değer katmayacaktır. ”

– Unilever, Wall Street Journal

Unilever, Verizon, Hershey’ ve Coca-Cola dahil olmak üzere daha önce harcama yapan diğer şirketlerin saflarına katıldı. Toplu olarak, Facebook’un reklam gelirine 7 milyar doların üzerinde bir para zararına yol açacak.

Şirketler Facebook Reklam Harcamalarını Neden Durduruyor?

Facebook, kendi içerik politikaları, seçim draması ve kendi kurallarını uygulama konusundaki açıkça beceriksizliği etrafında tartışmaya yabancı olmasa da, bu muhtemelen bugüne kadarki en büyük koordineli darbe.

2016 seçimlerinden sonra tansiyon yükseldi ve o zamandan beri tam olarak de düşmedi. Bununla birlikte, 2020’deki stres ve konuşmalar ön plana çıktığında, Facebook’un içerik politikalarının gerçekte ne kadar sorunlu olduğu ortaya çıktı.

Herkesi “konuşma özgürlüğü” bölgesi yaparak memnun etme çabasında, bu olay birçok şirketi rahatsız ediyor. (Facebook’a para ödeyen şirketler)

Black Lives Matter protestoları doğrultusunda, ABD Başkanı Donald Trump, “Yağma başlarsa ateş açarız” ifadelerine yer vermesi tartışmalara yol açtı. Twitter, ilk kez bir devlet başkanının paylaşımını ‘şiddet’ içerdiği gerekçesiyle sınırlandırma kararı almıştı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise Trump’ın söz konusu paylaşımının Facebook kurallarını ihlal etmediğini belirterek paylaşımı sınırlandırılmaması gerektiğini belirtti.

Bu durum olayların da büyümesine yol açtı.

Kâr Amaçlı Nefrete Son Verin

Reklamverenler arasındaki huzursuzluk ve rahatsızlık #StopHateForProfit başlığı altında toplandı. Grup, Color of Change, NAACP ve Sleeping Giants’ın kurucusu Matt Rivitz gibi gruplar tarafından organize ediliyor.

Reklamverenlerin, özellikle Temmuz ayı için reklam harcamalarını geri çekmeyi taahhüt ederek, içerik politikalarındaki değişiklik için baskıyı harekete geçirmeleri için toplu olarak değişiklik yapılması yönünde çağrıda bulundular.

Facebook Tüm Bunlara Nasıl Yanıt Veriyor?

Değişiklik iddiası zaten çalışmalarda olmasına rağmen, Zuckerberg Cuma öğleden sonra politikalardaki değişiklikleri özetleyen bir açıklama yaptı.

Aşağıdaki ek hususlara dikkat çekti:

  • Seçim Operasyon Merkezi, seçim tarihlerini takip eden 72 saat içinde oylama koşullarını çevreleyen yalanları hızla gözden geçirecek ve yanıtlayacak.
  • Oylamadan bahseden tüm gönderiler için Oy Bilgi Merkezi’ne bağlantılar verilecek.
  • ICE temsilcilerinin göçmenlik durumunu kontrol etmek için oylama merkezlerinde devriye gezdiklerini belirten gönderilerin yasaklanacak.

Tüm oluşan durumlara olumlu yaklaşmak için şu sözleri de söyledi:

“Özgür ifade ve oylama konusundaki demokratik geleneklerimizi korurken halk sağlığı ve ırksal adalet konusunda ilerleme kaydedebileceğimiz konusunda iyimserim. Facebook’un bu yolculukta iyilik için bir güç olmasını sağlamaya kararlıyım. ”

– Mark Zuckerberg
Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir