Facebook Pixel Nedir ve Nasıl Kurulur?

Facebook Pixel kodu kurulumu, son dönemde pek çok kişi ve şirket tarafından araştırılmaktadır. Dünyanın en fazla bireysel ve ticari kullanıcısına sahip olan sosyal medya platformları arasında yer alan Facebook, yeni gelişmelerle de kullanım avantajlarını artırmaktadır. Facebook Pixel, Facebook tarafından geliştirilmiş olan bir JavaScript yazılımıdır. Bu yazılım, sosyal medya kullanıcılarına Facebook Business Manager altında sunulmaktadır.

En kısa tanımıyla açıklamak gerekirse Facebook Pixel, Facebook sosyal medya platformu üzerinde yayınlanan tüm reklamların, internet sitesi dönüşümleri için reklam optimizasyonu yapılmasını sağlayan bir kod olarak öne çıkmaktadır. Facebook Pixel sayesinde ayrıca internet ortamında yayınlanan reklamların getirisinin takip edilebilmesi ve reklam gelirlerinin ölçülüp hedeflendirilebilmesi mümkün olmaktadır. Etkinlik ve URL düzenlemeleri üzerinden çalışan Facebook Pixel, şirketlerin veya kişilerin Facebook reklamları için eski Pixel sürümünün geliştirilmiş hali olduğu için, internet kullanıcılarının sosyal medya üzerinden hedef kitleler oluşturup bu kitleleri ölçümleyip optimize etmelerini sağlamasıyla dikkat çekmektedir.

➡️ Facebook Pixel ile Reklamların Ölçümü

Facebook Pixel kullanarak reklam ölçümü yapabilmek için, Facebook sosyal medya platformu üzerinden yayınlanan reklamlarınızın etkileşim ağını görüntülemeniz gerekmektedir. Etkileşim (tıklama, görüntüleme, yorum yazma vb) sonrasında gerçekleştirilen eylemleri Facebook Pixel kullanarak, akıllı cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi internete bağlanabilen tüm cihazlar ile takip edebilirsiniz.

Pixel oluşturup internet sitenizin ödeme sayfası, kayıt sonuç sayfası, ödeme adımları gibi dönüşüm gerçekleşen sayfalarına Facebook Pixel entegre ederek, reklamlarınızın yayın süresi boyunca hangi internet kullanıcıları tarafından görüntülenip dönüşüm aldığını kayıt altına alabilirsiniz. Özellikle sosyal medyada reklam kampanyaları için kullanılan dijital çözümlerin başında gelen Facebook Pixel ile hedef kitlenizden alacağınız dönüşüm bilgilerini, elinizdeki verilerle değerlendirerek gerekli optimizasyonları yapabilirsiniz.

➡️ Facebook Pixel ile Çapraz Cihaz Dönüşümleri

Facebook Pixel kullanarak çapraz cihaz dönüşümleri de gerçekleştirebilir, bu sayede hedef kitleniz içinde yer alan potansiyel müşterilerinizin kullanacakları cihazlar arasında nasıl geçişler yaptıklarını veri haritası üzerinden kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede reklam kampanyalarınızda en doğru stratejiyi belirleyerek, hedeflediğiniz yüksek kitle erişim rakamları için gerekli optimizasyonları tamamlayabilirsiniz. Facebook Pixel ile çapraz cihaz dönüşümü yaparak;

 • Alışveriş işlemi gerçekleştirme
 • Üye olma
 • İletişim formu doldurma
 • Beğeni ve tık alma etkileşimleri

gibi eylemleri gerçekleştirme olanağı en yüksek olan internet kullanıcılarına ulaştığınızdan emin olabilir, elde edeceğiniz verileri internet sitenizi ziyaret eden kişiler bazında yeniden hedefe alabilir veya kitlenize yeni kullanıcılar ekleyerek daha geniş çapta bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

➡️ Facebook Pixel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Facebook Pixel kurulumu için kullanmanız gereken bazı araçlar vardır. Chrome tarayıcı üzerinden;

 • Reklam yöneticisi
 • Reklam oluşturma aracı veya
 • Power editör

araçlarını kullanarak Facebook Pixel oluşturma işlemini en kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle Reklam Yöneticisi’nde, üst menüde yer alan Araçlar sekmesine ve sonrasında Facebook Pixel Oluştur’a tıklayarak açılan ekran üzerinde Pixel Kodunu Göster bağlantısına tıklamanız ve daha sonra ekrandaki kodu kopyalayıp altta yer alan e-posta olarak gönder seçeneğini işaretleyerek kodu yapıştırıp paylaşmanız yeterli olacaktır.

Eğer bu tür kodlarla pek aranız yoksa, Facebook Pixel Segment Kurulumu ve Kullanımı gibi alternatif seçenekleri de farklı araçlar kullanarak değerlendirebilirsiniz. Facebook Pixel’in kullanıcılarına sunduğu tüm özellikleri kişisel veya ticari web sitenize sorunsuz bir şekilde entegre edip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

➡️ Facebook Pixel Kodu Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Facebook Pixel kodunu web siteye eklemek de oldukça basittir. Oluşturduğunuz Facebook Pixel kodunu web sitenize doğrudan eklemek için e-posta adresiniz üzerinden siz gelen kodu kullanmanız gerekmektedir. Bu kodu dönüşümlerini takip etmek istediğiniz sayfalara yerleştirmeniz yeterlidir. Bu sayede;

 • Satış gerçekleştirme,
 • Kayıt tamamlama
 • Potansiyel müşteriler
 • Önemli sayfa görüntülemeleri
 • Arama veya sepete ürün ekleme

gibi etkinlikleri Facebook Pixel üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz. Dönüşüm değeri atama yaparak reklam kampanyanızdaki yatırımı ve satışlarınızdaki karşılığını değerlendirme yapabilirsiniz.

Facebook Pixel sayfası üzerinden standart kurulum yaparak, URL adresini kullanıp ihtiyacınız olan kurguları aktif hale getirebilirsiniz. Bu aracın dinamik özelliklerini kullanabilmek için, etkinlikler özelliğinden de faydalanmanız tavsiye edilmektedir. Bu özellikler için var olan kod alanlarına eklemeler yapılmalıdır.

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Taylan Çelik
Ziyaretçi
Taylan Çelik
2 yıl önce

Pixel çok önemli bir şeydir.Olmazsa olmaz gibi bir şey Facebook Pixel arayarak bulabileceğiniz bir uygulama.

Can
Ziyaretçi
Can
2 yıl önce

Makalede yazılanları uygulayarak kurdum, gerçekten işime yarayan bir uygulama oldu. Teşekkürler

Eşin
Ziyaretçi
2 yıl önce

Facebook pixel önemli bir alt yapıya sahiptir.Kullanan kişilere oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.