facebook-trafige-zarar-veriyor

Facebook Güncellemesi Eski Web Sayfalarına Yönelik Trafiğe Zarar Veriyor

Facebook’un kullanıcı arayüzündeki bir güncelleme, eski web sayfalarına giden trafik üzerinde olumsuz bir etkiye sahip oluyor.

Facebook arayüzünü eski sayfalara gelen trafikleri etkilemesi muhtemel yeni bir bildirim türüyle güncelliyor.

Bundan sonra, Facebook 90 günden eski bir makaleyi paylaşmak üzere olduklarında kullanıcıları bilgilendirecek.

Bu bildirim sistemi, kullanıcılara makaleyi paylaşmayı yeniden değerlendirme şansı vermek için tasarlanmış. Kullanıcılar bulundukları ekrana geri dönebilir veya yayınlamaya devam edebilecekler.

Bu bildirimin görünmesi için eşik 90 gün olarak belirlenmiş. Facebook ayrıca makalenin çok daha eski olduğunu da bildirebilecek (örneğin bir yıllık).

“İnsanların Facebook’ta ne paylaşacakları konusunda bilinçli kararlar vermeleri için gereken bağlama sahip olmalarını sağlamak için, insanlar 90 günden daha eski makalelerdeki paylaş düğmesini tıkladıklarında bildirim ekranı görünecek, ancak paylaşmak istedikleri halinde kişilerin paylaşmaya devam etmesine izin verecek.”

Facebook Bunu Neden Yapıyor?

Facebook Başkan Yardımcısı John Hegeman, birkaç ay süren dahili araştırmaların, kullanıcıların ne okuyacağına, güveneceğine ve paylaşacağına karar verdiklerinde bir makalenin güncelliğinin önemli olduğunu söyledi.

Bu, kullanıcılar için şüphelendiren ve yayıncılar üzerinde açıkça olumsuz bir etkisi olan bir güncelleme.

Bu güncelleme sayesinde, bu yayıncıları daha fazla trafik için fırsatlarla dolduran “eski” makalelerin daha az paylaşılacağına emin olabilirsiniz.

90 günlük bir makale de tam olarak eski bir tarih değil. 90 gün önce yazılmış COVID-19 ile ilgili bir makale çok eski olsa da, 3 ay sonra makalelerin geçerliliği değişebiliyor.

Haber kuruluşları eski haberlerin güncel haberler olarak paylaşılmasıyla ilgili endişelerini dile getirmişler.

Facebook basın açıklamasında şunları söylüyor:

“Özellikle haber yayıncıları eski haberlerin paylaşılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiler… Bazı haber yayıncıları, eski haberlerin yanıltıcı şekillerde kullanılmasını önlemek için eski makaleleri belirgin bir şekilde etiketleyerek bunu kendi web sitelerinde ele almak için adımlar attı. ”

Yayıncılar, güncel haber olarak eski makalelerin yanlışlıkla paylaşılmasını önlemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Peki bu neden Facebook’ta hala bir sorun oluyor?

Gerçek Sorun: Tıklamadan Paylaşma

Kullanıcılar paylaşmadan önce makalelerin tarihlerini kontrol etme konusunda proaktif olsaydı, bu bildirimin gerekli olmayacağını düşünüyorum.

Ne yazık ki, kullanıcıların önce bağlantıyı tıklayıp, okumadan içerik paylaşmaları nadir görülen bir şey değil.

Bu sosyal medyada öyle bir sorun haline geldi ki Twitter da benzer önlemler aldı.

Twitter şu anda kullanıcıları tıkladıkları bir bağlantıyı yeniden tweetlemek üzere uyarıda bulunan bir özelliği test ediyor.

Twitter’ın bu test özelliği şimdilik Android ile sınırlı.

Facebook’un eski makale bildiriminin ne kadar yaygınlaştırıldığı belli değil, ancak şirket bunun sınırlı bir test olduğu hakkında bir şey söylemedi.

Facebook, önümüzdeki birkaç ay içinde benzer bildirimleri test edeceğinden de bahsetti.

“COVID-19 konularını içeren yayınlar için, bağlantının kaynağı hakkında bilgi sağlayan ve insanları yetkili sağlık bilgileri için COVID-19 Bilgi Merkezi’ne yönlendiren benzer bir bildirim ekranı üzerinde çalışıyoruz. Daha fazla bağlam sağlayarak amacımız insanların zamanında, güvenilir ve kendileri için en değerli içeriği tanımlamasını kolaylaştırmak. ”

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara -> 0530 044 4806