facebook algoritması orijinal raporlamaya öncelik verdi

Facebook Algoritması Artık Orijinal Raporlamaya Öncelik Veriyor

Facebook, orijinal haber raporlamasındaki sıralamaya öncelik vermek için haber akışı algoritmasını güncelliyor.

Bugün itibariyle, Facebook, orijinal raporlamaya öncelik veren bir algoritma güncellemesi ile haberlerin ana akışında sıralama biçimini değiştiriyor.

Ayrıca, Facebook’un algoritması artık haber makalelerini “şeffaf yazarlık” olmadan indirecek.

Facebook, bu güncellemelerin her ikisinin de kullanıcı araştırmalarına dayandığını ve haber yayıncılarının ve akademik uzmanların geri bildirimleriyle oluşturulduğunu söylüyor.

Facebook’un sıralama sinyallerindeki bu değişikliklerin her biri hakkında daha fazla bilgiyi sizlerla paylaşacağım.

Orijinal Haberlere Öncelik Verme

Facebook’un algoritması artık orijinal raporlama olarak tanımlanan haber makalelerine öncelik verecek.

Orijinal haber makalelerini tanımlamak için Facebook, hangi makalenin orijinal kaynak olarak en sık bağlandığını belirlemek için benzer bir konudaki makale gruplarına bakacak.

Aynı konudaki birden fazla hikaye farklı yayıncılar tarafından paylaşıldığında, Facebook insanların yayınlarında daha orijinal olanı göz önünde tutacak.

Bu değişiklik, arkadaşlar ve aile gibi kişisel bağlantılarla paylaşılan haber makaleleri için geçerli değildir. Bu yalnızca yayıncıların sayfaları tarafından paylaşılan makaleler için geçerlidir.

Bu yaklaşımda hemen akla gelen kusurlar var. Örneğin, küçük bir yayıncının orijinal bir hikayesinin daha büyük bir web sitesi tarafından ele geçirilmesi çok görülen bir olay.

Bu gibi durumlarda, muhabirler daha iyi tanındığı için daha büyük yayıncıya daha sık bağlantı kurabilir.

Facebook’un standartlarına göre, büyük yayıncıdan gelen makale, durum olmamasına rağmen orijinal olarak görülecek.

Facebook, orijinal raporlama standartlarını tanımlamanın karmaşık olduğunu ve şirketin zaman içinde yaklaşımını geliştirmeye devam edeceğinide itiraf ediyor.

Şeffaf Olmayan Yazarlığa Kötü Haber

Facebook, şeffaflığın eksikliğinin zayıf güvenilirliğin bir işareti olduğunu söyleyerek şeffaf yazarlığın önemini vurgulamakta.

Bundan sonra, Facebook, editör kadrosu hakkında bilgi sahibi olmayan yayıncıların haber makaleleri kötü etkilenecek.

Haber makaleleri satırlar veya yayıncının web sitesindeki bir personel sayfası için incelenecek. Bilgiler, gazetecilerin veya diğer yayın personelinin adlarını ve soyadlarını içermelidir.

“Bu bilgileri içermeyen yayıncıların genellikle okuyuculara karşı güvenilirlikten yoksun olduğunu ve clickbait veya reklam amacıyla içerik ürettiğini, tüm içerik kullanıcılarının bize Facebook’ta görmek istemediklerini söylediklerini gördük.”

“Şeffaf yazarlık” olarak nitelendirilenler için muhabirlerin adlarını ve soyadlarını listelemekten başka bir kriter görünmemekte.

Bu değişiklik Facebook platformuna özgü değil. Şeffaf yazarlık, gazetecilikte bir standarttır.

“İçerik şeffaflığı, Güven Projesi, SOS Destek Kamu Yayınları Koalisyonu, Küresel Medya Geliştirme Forumu ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Güven Girişimi gibi kuruluşlar tarafından desteklenen profesyonel bir standarttır. Bu standartları geliştirmek için 20’den fazla küresel medya uzmanına ek olarak bu kuruluşlara danıştık. ”

Facebook, bu yaklaşımda da kusurlar olduğunu kabul ediyor. Bazı durumlarda yazarlar kişisel bilgilerini makalelere ekleyerek kendilerini riske atıyor olabilirler.

Facebook, yayıncıların faaliyet gösterdiği basın ortamını göz önünde bulundurarak yalnızca yazar şeffaflığı sınırlı pazarlarının başlamasına öncelik vermekte.

Bu Yayıncılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Bu değişiklik ortaya çıktığında, orijinal haberler ve raporlar dağıtımda bir artış gözleneceğini düşünüyoruz.

Yayıncıların makalelerinin hala Facebook’un mevcut haber akışı sıralama sinyallerine tabi olduğunu akılda tutmaları önemli.

Bununla birlikte, Facebook çoğu haber yayıncısının halkların haber akışlarındaki yerleşimlerinde önemli değişiklikler görmeyeceğini söylüyor.

Bilgiyi Yayın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir