5 Adımda Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi her içerik için, her site için yapılması gereken bir işlemdir. Anahtar kelime analizi nasıl yapılır sorusu ise yeni başlayanlar tarafından sıkça sorulur. Bu yazımızda bu soruyu cevapladık.

Web sitesi için anahtar kelime analizi yapılışı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Arama motoru optimizasyonu konusunda, kısa vadede ekstra verim arayışındaysanız, profesyonel şekilde anahtar kelime analizi araştırması yapmanız tavsiye edilmektedir. Hit canavarı anahtar kelime analizi yaparak, web sitenizin mevcut trafiğini ve doğal ziyaretçi sayısını çok kısa sürede maksimum seviyeye yükseltebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi yaparken birbirinden farklı pek çok uygulama metodu ve rehber kullanılmaktadır. Çünkü anahtar kelime araştırması yapabilmek için takip edilmesi şart olan tek bir standart yöntem bulunmamaktadır. Anahtar kelime analizi yaparken her rehberin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu sebeple hangi yönde anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız, bu amaca yönelik kullanılabilecek en faydalı yöntemleri tercih etmenizde yarar vardır.

✔️ Anahtar Kelime Analizi Araştırma Kriterleri

SEO uygulamalarında anahtar kelime analizi yaparken, en kapsamlı ve faydalı yöntemi tercih etmeden önce bu araçlara ve uygulamalara yönelik dört farklı kriterin göz önünde bulundurulması önem teşkil etmektedir. Bu kriterleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Web sitenizin mevcut otorite durumu, sitede yer alan sayfalar ve içeriklerin özgünlük kalitesi
  • Web sitesinin kısa ve uzun vadedeki hedefleri, markalaşma ve doğal trafik kazanımı
  • Web sitenizi geliştirmek ve kaynaklarınız için belirlenen bütçeniz
  • Web sitenizin faaliyette bulunduğu sektörün durumu

Anahtar kelime analizi yaparken bu kriterlere göre en avantajlı araçların ve uygulama yöntemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Anahtar kelime analizinin öncelikli hedefi, Google arama motoru üzerinden web sitenizin aldığı doğal trafiği yükseltmektir. Anahtar kelime analizini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra bir yıl içinde, mevcut durumdaki trafik verilerinden iki kat fazla trafik elde edebilirsiniz.

➡️ Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

️1️⃣ Çekirdek Anahtar Kelime Seçimi

Çekirdek anahtar kelime kullanımı, hit canavarı anahtar kelime analizi çalışmalarının en temel aşaması olarak öne çıkmaktadır. Söz konusu anahtar kelimeler niş belirleme ve rakip belirleme konusunda önemli ipuçları ortaya koymaktadır. Sanal mağazanız üzerinden tanıtımını yapmak istediğiniz bir ürün veya hizmetiniz varsa, bu ürünü tanımlayacak çekirdek anahtar kelimeleri tercih etmeniz gereklidir. Örnek olarak, iPhone marka cep telefonu aksesuarları satan bir online mağazanız varsa, Google arama motorunda bu ürünler hakkında aklınıza ilk gelen anahtar kelimeler şunlardır:

  • iPhone cep telefonu aksesuarları
  • iPhone için aksesuarlar
  • iPhone aksesuarları

Bunun yanı sıra ortaklık programı dahilinde bir web sitesine sahpseniz, bu durumda farklı bir anahtar kelime stratejisi kullanmanız gerekebilir. Tüm aşamalardan önce niş alan belirlemeniz gereklidir.

2️⃣ Anahtar Kelime Stratejileri Belirleme

Çekirdek anahtar kelime fikirleri belirlemek, hit canavarı anahtar kelime analizi için tek başına yeterli bir yöntem değildir. Bunun yanı sıra, niş alanınızla ilgili olarak birbiriyle alakalı anahtar kelimelerini bir araya getirmeniz gereklidir. Bu sayede internet kullanıcılarının, ürün ve hizmetleriniz kapsamında Google arama motorunda neler aradıklarını daha yakından öğrenebilirsiniz.

Eğer uzun zamandır aktif olan bir web sitesi sahibiyseniz, birkaç anahtar kelime grubu için Google arama motorunda sıralamaya sahip olabilirsiniz. Google botlarının indexlemelerinin ardından hangi anahtar kelimelerde, kaçıncı sırada yer aldığınızı tespit etmeniz anahtar kelime çalışmalarında son derece öneme sahip uygulamalardır. Bu adım için Google Search Console aracını kullanabilirsiniz. Bu araç tarafından oluşturulan performans raporunu inceleyerek hangi anahtar kelimede ne kadar başarılı olduğunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu aracın yanı sıra Ahrefs’in Site Explorer aracını da kullanarak pek çok avantajlı özellikten faydalanabilirsiniz.

3️⃣ Rakiplerin Anahtar Kelime Stratejisini Analiz Etme

Rakip anahtar kelime analizi sayesinde, sizin sektörünüzde hangi anahtar kelimelerde trafik kazanmanız gerektiğini kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Web sitenizin rakiplerinin kimler olduğunu bilmiyorsanız, Google arama motoruna çekirdek anahtar kelimeleri yazarak arama yapıp, çıkan sayfalardaki web sitelerini inceleyebilirsiniz. Bu web sitelerini Ahrefs aracı üzerinden araştırma yaparak rakiplerin hangi anahtar kelime stratejilerini tercih ettiği konusunda kapsamlı bilgilere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Profesyonel şekilde SEO çalışması yapılmış tek bir web sitesi, çoğu zaman kendi web sitenizin ihtiyaç duyduğu anahtar kelimeleri analiz etmede yeterli olabilmektedir. Ancak yine de bu alanda daha fazla anahtar kelimeye ulaşmak istiyorsanız, Ahrefs aracında yer alan Competing Domains raporuna göz atarak, kendi web sitenize benzer siteleri bulmaya çalışabilirsiniz. Bir web sayfası özellikle birbirine yakın anlama gelen pek çok anahtar kelime için sıralama ipuçları sunabilmektedir. Bu yüzden her zaman rakiplerin en fazla trafik alan web sayfalarına ve içeriklerine göz atmanız tavsiye edilmektedir.

4️⃣ Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanma

Anahtar kelime analizi araçlarının kullanımı, profesyonel SEO çalışmalarının temel basamakları arasında yer almaktadır. Rakiplerinizin hedeflediği özgün anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için, kolaylıkla kullanabileceğiniz ücretsiz ve premium ücretli anahtar kelime analiz araçları şunlardır:

Bu anahtar kelime analizi araçlarında, sadece çekirdek kelimeyi araç üzerinden aratarak, bununla ilgili özgün anahtar kelimelere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu araçların yanı sıra anahtar kelime bulabilmek için çok daha kullanışlı kaynakları da tercih edebilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı yanı sıra Google otomatik tavsiyelere de göz atarak yeni uzun kuyruklu anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

5️⃣ Anahtar Kelime Zorluk Değeri

Anahtar kelime zorluk seviyesi, SEO çalışmalarında önem taşıyan konulardandır. Her anahtar kelime aracı bir anahtar kelimenin zorluk değerini belirlerken farklı formüller kullanabilmektedir. Anahtar kelime araçlarını kullanarak hangi kelime grubunun ne kadar rekabet değerine sahip olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Hit canavarı anahtar kelime analizi yaparken, rekabetçi olan anahtar kelimelerde sıralama elde edebilirseniz, web sitenizin SEO hedeflerine daha kısa vadede ulaşabilirsiniz.

0 0 oyla
Değerlendirme
Tartışmaya Katıl
Abone Ol
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mert
Ziyaretçi
Mert
2 yıl önce

Anahtar kelime analizi gerçekten SEO çalışmalarında çok önemli bir şey. Tüm SEO çalışmasının kaderini belirliyor. İçerik için teşekkürler 🙂

Rocking Camp Chairs
Ziyaretçi
2 yıl önce

Bazen anahtar kelime analizi yaparken iki farklı site farklı değer verebiliyor. Örneğin spyfu 1000 arama gösterirken google keyword tools 5bin gösteriyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

Kına Gecesi Organizasyonu
Ziyaretçi

Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim

Konu Başlıkları
İlgili İçerikler
Sohbeti Başlat
1
👋🏻 Canlı destek için tıkla!
Scan the code
Merhaba, canlı destek aktif 👋
Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey varsa yazabilirsiniz.